Artykuły

"Nasza klasa" - najlepsza sztuka eksportowa

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka to nie tylko pierwszy dramat, który zdobył Literacką Nagrodę Nike, lecz również obecnie najczęściej wystawiana na świecie polska sztuka - jutro na deskach Sceny Na Woli i zostanie zagrana po raz setny.

Tadeusz Słobodzianek portretuje w "Naszej klasie" ciemną stronę polsko-żydowskich relacji na przykładzie losów dziesięciorga uczniów z jednej klasy - Polaków i Żydów - nie unikając mówienia o traumie wojny. To historia opowiedziana od lat 20. ub. wieku aż po współczesność. Bohaterowie razem uczą się, bawią, chuliganią, wchodzą w dorosłość, lecz kiedy do Polski wkraczają wojska niemieckie i sowieckie - w dramatycznych okolicznościach stają przeciwko sobie.

- "Nasza klasa" pokazuje, jak łatwo jest z koleżeństwa i przyjaźni przejść do nienawiści - jeśli uwierzy się w ideologię, a zapomni o prostych relacjach międzyludzkich będących podstawą funkcjonowania społeczeństwa - mówi Ondrej Spisak. Przedstawienie w jego reżyserii, którego premiera odbyła się 16 października 2010 r. w Teatrze Na Woli, zdobyło szereg wyróżnień, m.in. nagrodę publiczności na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych oraz Feliksy Warszawskie za reżyserię. Jutrzejszy spektakl będzie setnym na scenie przy ul. Kasprzaka 22.

Przy okazji tego jubileuszu warto przypomnieć, że nie mniejsze sukcesy tekst Słobodzianka odnosi za granicą. Budapesztańska inscenizacja otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, a tokijska - Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri.

Od prapremiery "Naszej klasy w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana już także w kilku teatrach w Stanach Zjednoczonych ("Jest to dobra realizacja doskonałej sztuki. W tej chwili mógłbym zacząć tańczyć w rytm refrenu" - pisał Ted Hoover w recenzji spektaklu na deskach PICT, jednej z najważniejszych scen w Pittsburghu), w Kanadzie, Hiszpanii, Włoszech, Czechach czy Brazylii. We wrześniu do tej długiej listy dołączyły Litewski Teatr Narodowy w Wilnie oraz sztokholmski Teatr Galeasen, gdzie dramat wystawiła Natalie Ringler. Reżyserka polskiego pochodzenia znana jest z wcześniejszy realizacji sztuk Doroty Masłowskiej ("Między nami dobrze jest" i "Dwoje biednych Rumunów mówiący po polsku"). Ponadto w marcu tego roku "Naszą klasę" pokazano w Moskwie podczas 19. edycji festiwalu Złota Maska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji