Artykuły

Portugalia. Teatr, muzyka i moda na 25-lecie wolnych wyborów w Polsce

Polscy artyści zainaugurowali w środę pięciodniowy Festiwal Kultury Polskiej w Portugalii. W ramach imprezy na terenie Lizbony odbywają się przedstawienia teatralne, pokazy mody i koncerty.

W środę rano na jednej z głównych ulic Lizbony Rua Augusta przedstawiciele czternastu ambasad w Portugalii wzięli udział w happeningu zorganizowanym przez młodych polskich artystów, których wsparła orkiestra stołecznej straży pożarnej. Wśród wykonywanych utworów znalazły się piosenki z czasów portugalskiej rewolucji goździków z 1974 r. oraz utwór pt. "Babel", autorstwa polskiego performera Łukasza "Luca" Rostkowskiego.

Jak powiedział PAP ambasador RP w Lizbonie Bronisław Misztal, który wziął udział w porannym flash mobie, upamiętnienie w Portugalii ćwierćwiecza wolnych wyborów w Polsce jest zdominowane przez występy młodych artystów reprezentujących kilka różnych form wyrazu: od happeningu przez modę,

teatr i muzykę.

- Postanowiliśmy wyjść na lizbońską ulicę, aby przypomnieć Portugalczykom o naszej ważnej rocznicy. Do zaangażowania w projekt udało nam się przekonać ratusz, który użyczył naszym twórcom jedną z głównych ulic miasta. Znamiennym wydarzeniem było też wyświetlenie na największej stacji metra pamiętnego komunikatu Joanny Szczepkowskiej, w którym ogłosiła ona koniec komunizmu - poinformował Bronisław Misztal.

W środę wieczorem w lizbońskiej Casa Independente odbędzie się koncert zespołu Domowe Melodie, zaś w niedzielę w tym samym miejscu zaśpiewa Mariusz Lubomski. "Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu na drugim krańcu Europy wspólnie z młodymi Polakami. Większość z nich nie pamięta jak

trudno było kiedyś wyjechać z naszego kraju. Dziś bez problemów możemy przemieszczać się po całym świecie, udać się na przykład do Francji czy Portugalii - powiedział PAP Mariusz Lubomski.

W czwartek w lizbońskich tramwajach zaprezentowane zostaną pokazy kolekcji mody autorstwa Aleksandry Sulżyńskiej. We współpracy z wrocławskim duetem filmowym Bartos Brothers, zrealizuje ona też nagrania i sesję zdjęciową swojej kolekcji "Gypsy Puzzle", inspirowanej kulturą romską.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu Kultury Polskiej w Portugalii będzie spektakl "Re:wolucja Gwiazd"Instytutu B61, grupy artystyczno-naukowej złożonej z młodych twórców z woj. kujawsko-pomorskiego, pod wodzą Jana Świerkowskiego, animatora kultury i astronoma.

- Cieszę się, że organizowane przez nas wydarzenie łączy w sobie 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce z 40-leciem końca dyktatury w Portugalii. Mam nadzieję, że w kilkudziesięciu, a może w kilkuset portugalskich głowach zrodzi się zaduma nad wspólnymi wartościami europejskimi. O to nam chodzi, aby łącząc się z (...) takimi państwami naszego kontynentu, jak Portugalia, Węgry czy Czechy, uświadamiać sobie, że wspólnie możemy tworzyć silną Unię Europejską, poza osią Berlin-Paryż-Londyn. Europa ma bowiem wiele twarzy - wyjaśnił Jan Świerkowski.

Festiwal Kultury Polskiej w Portugalii, który zakończy się w niedzielę, to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ambasady RP w Lizbonie oraz Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji