Artykuły

Radom. Plany Teatru Powszechnego

Dwie premiery - "Dwoje na huśtawce" Williama Gibsona i "Sen chłopca, który się zagubił", na motywach opowiadania Isaaca Bashevisa Singera - wystawi do końca roku Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W środę, 16 listopada na konferencji prasowej dyrektor Powszechnego, Adam Sroka (na zdjęciu), poinformował o najbliższych planach teatru.

"Dwoje na huśtawce" reżyseruje Karolina Szymczyk. Wystąpią Marta Szmigielska i Witold Szulc.

- To znany i wykorzystywany tekst, mówi o wartościach, które są wieczne - miłość, samotność, potrzeba drugiej osoby, a jednocześnie strach przed zbliżeniem się. Chcielibyśmy coś nowego w tym odnaleźć. Myślę, że to są tematy bardzo współczesne, a ponieważ lubię eksperymentować ze sztukami współczesnymi, mam nadzieję, że rzucimy nowe spojrzenie na "Dwoje na huśtawce"" - powiedziała Szymczyk.

Do zrealizowania tej sztuki Szymczyk została zaproszona również przez krakowski teatr "Bagatela". Premiera w radomskim teatrze odbędzie się 26 listopada.

Druga premiera to "Sen chłopca, który się zagubił" według opowiadania "Sen Menaszego" Isaaca Singera. To propozycja dla dzieci w okresie mikołajowo-gwiazdkowym. Aktorzy, którzy wystąpią w spektaklu, nic nie mówią. Bajka będzie opowiadana nagranym głosem małego chłopca, który zostanie wybrany w castingu.

Spektakl zaplanowano jako interaktywne spotkanie z dziećmi. Współkreatorem akcji na scenie będzie Fikalska. W tej roli wystąpi Izabela Brejtkop-Frączek, która zaśpiewa cztery specjalnie skomponowane do sztuki piosenki.

- W spektaklu wystąpi tancerz i tancerka, widownia to będzie jedna wielka orkiestra z instrumentami, będzie dużo konkursów, muzyki tanecznej. Skończy się zabawą z dziećmi - zapowiedział Adam Sroka.

Na początku grudnia odbędzie się VII edycja "Bajek świata całego". Darmowe czytanie bajek teatr organizuje dla podopiecznych domów dziecka i tych, których nie stać na bilet na sztukę. Bajki będą czytać radomscy parlamentarzyści.

Również w grudniu rozpocznie się V Tydzień Sztuk Odważnych, na który w tym roku przysłano osiemdziesiąt pięć tekstów. Osiem wybranych sztuk będzie czytanych przez aktorów, a publiczność wybierze najlepszą. Wiosną cztery teksty zostaną wystawione jako premiery.

- Radom zaczął robić ten festiwal jako promocję współczesnej dramaturgii polskiej. Od tego czasu wiele takich form powstało w teatrach, ale to nie zmniejsza zainteresowania naszym festiwalem - zaznaczył Sroka.

Szef Powszechnego poinformował też o planach na 2006 rok. W styczniu młodzież będzie mogła zobaczyć "Przygody Tomka Sawyera" w reżyserii Piotra Ziniewicza. Potem będzie komedia Wiliama Szekspira "Burza" (reż. Krzysztof Galos) oraz "Mewa" Antoniego Czechowa (reż.) Jaceka Papis.

W styczniu teatr chciałby zrobić na dworcu centralnym w Warszawie akcję promocyjną dla Radomia pt. "Siedem odjazdów z Warszawy do Radomia i jeden odjazd z Radomia do Warszawy". Sroka nie chciał zdradzić szczegółów imprezy. Powiedział tylko, że będzie to zapowiedź VII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który odbędzie się w Radomiu jesienią 2006 roku.

W lutym teatr zamierza wystawić w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku spektakl plastyczny na motywach "Kordiana, czyli panoptikum strachów polskich" w reżyserii Adama Sroki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji