Artykuły

Helsińska Fundacja Praw Człowieka o "Golgota Picnic"

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko w sprawie odwołania wzbudzającego kontrowersje spektaklu "Golgota Picnic" na Malta Festival Poznań i w innych miastach.

Przypomnijmy, iż kontrowersyjna sztuka miała zostać wystawiona na Malta Festivalu w Poznaniu, ale organizatorzy pod falą protestów środowisk katolickich odwołali zaplanowane na ten weekend przedstawienie.

- Jesteśmy poruszeni pokazywaniem w naszym kraju bluźnierczego i prowokacyjnego spektaklu. Wspomniany spektakl boleśnie uderza w to, co w chrześcijaństwie jest najświętsze. Czy taki kształt ma przybierać nasza kultura i sztuka? - pytał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową kardynał Stanisław Dziwisz.

Co mieli zobaczyć widzowie? Jak czytamy na oficjalnej stronie poznańskiego festiwalu, Golgota Picnic to jeden z ikonicznych spektakli reżysera - pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. "Nawiązując do chrześcijańskiej ikonografii - od Francisco Goi do Rubensa - reżyser organizuje piknik, który jest zarazem ostatnią wieczerzą współczesności. Na scenie silna fizyczna obecność aktorów zderzona jest z projekcjami wideo, muzyką na żywo i nadmiarem rekwizytów - hamburgerowych bułek, które są miękkim dywanem, zwyczajnym fastfoodem zjadanym podczas spektaklu, a także symbolem bezsensownego nadmiaru i nieopanowanej konsumpcji. Świat jawi się w spektaklu jako podszyta pustką orgia posiadania, w której ludzie pozostają zniewoleni we własnej hipokryzji. W tej rzeczywistości sztuka jest jedynie estetycznym dodatkiem" - można przeczytać na malta-festival.pl.

W piątek swoje stanowisko w sprawie odwołania spektaklu opublikowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zwróciła ona uwagę, że działalność artystyczna jest ważnym elementem wolności słowa, obejmującej także wypowiedzi i dzieła, które obrażają, szokują i wywołują niepokój.

"Szersze granice wolności artystycznej dopuszczalne są szczególnie wówczas, gdy dzieło skierowane jest do określonej grupy pełnoletnich odbiorców oraz jest wystawiane w przestrzeni zamkniętej, niedostępnej dla przypadkowego audytorium" - podkreśliła HFPC, zaznaczając jednocześnie, że na państwie ciążą pozytywne w zakresie swobody wypowiedzi, zobowiązujące władze publiczne do aktywnego działania na rzecz zabezpieczenia wolności słowa przed bezprawnymi zamachami ze strony osób prywatnych.

HFPC przypomniała, iż wolność słowa może być niekiedy ograniczona ze względu np. na obowiązek poszanowania uczuć religijnych. Jednak zdaniem Fundacji działania zmierzające do zastraszenia organizatorów mającego się legalnie odbyć, biletowanego przedstawienia teatralnego czy też działania polegające na fizycznym uniemożliwieniu wystawienia spektaklu - nie mieszczą się w ramach wolności religijnej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji