Artykuły

Warszawa. Narodowemu rodacy

W piątek, 25 listopada uroczystym odsłonięciem zakończą się prace konserwatorskie przy pomnikach, prezentujących Stanisława Moniuszkę i Wojciecha Bogusławskiego (na zdjęciu).

Instalacja teatralna stanęła w miejscu, gdzie był budynek, w którym w 1765 r. król Stanisław August powołał Teatr Narodowy.

Nawiązuje do historii sceny: ma podest, schody, półkolistą widownię, plansze z fotosami i afiszami. W 240. rocznicę powołania teatru zaprojektował ją architekt Czesław Bielecki.

W sobotę przed południem odsłonięta została uroczyście przy zbiegu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. Wieczorem natomiast uczczono jubileusz spektaklem Wesela" w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zmarły niedawno reżyser, jak to tylko w teatrze bywa, ukazał się widowni. Niczym deus ex machina pojawił się na telebimie, z którego spoglądał na publiczność, a jego "powrót" powitano gorącymi brawami.

To nie koniec jubileuszowych niespodzianek. Kolejną zapowiada na piątek biuro stołecznego konserwatora zabytków. Uroczystym odsłonięciem zakończą się bowiem prace konserwatorskie przy pomnikach, prezentujących Stanisława Moniuszkę i Wojciecha Bogusławskiego. Wykonał je rzeźbiarz Jan Szczepkowski, dzięki któremu od 40 lat zdobią fasadę Teatru Wielkiego w Warszawie.

W wyniku działań konserwatorskich odnowiono trzony postumentów, wzmocniono samą konstrukcję, wymieniono elementy mocujące granitowe płyty. Odnowiono też płyty i brązowe figury. Prace prowadzone były pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków, ze środków miasta, przez wyśmienitych konserwatorów kamienia i metalu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji