Artykuły

Księżniczka z Piccolo Teatro

Teatr Dramatyczny w Warszawie - "Księżniczka Turandot" Carlo Gozziego ~ Przekład E.Zegadłowicza - Prolog,epilog i adaptacja tekstu A.Jareckiego - Inscenizacja i reżyseria K.Swinarskiego - Scenografia H.Janigi

OSTATNIMI premierami zatriumfował na scenie warszawskiej wiek XVIII. Po "Weselu Figara" w Teatrze Ziemi Mazowieckiej i rodzimym "Fircyku w zalotach" Zabłockiego na scenie Teatru Powszechnego - Teatr Dramatyczny wystąpił z "Księżniczką Turandot" Gozziego. Do tego teatru przyzwyczailiśmy się już chodzić na spektakle nowe i interesujące. Dwa poprzednie spotkania z wiekiem XVIII wypadły jak najlepiej. Tym boleśniejsze jest więc rozczarowanie.

Do historii współczesnego teatru przeszło sławne wystawienie "Księżniczki Turandot" przez Wachtangowa w r.1921. Baśń o okrutnej królewnie chińskiej stała się dla inscenizatora pretekstom dla wypowiedzenia własnego artystycznego credo. Nie wyczerpując zagadnienia powiedzmy,że Wachtangow kazał aktorom bawić się w teatr i kulisy tej zabawy zdradzał publiczności. Z podobnych nieco założeń wyszła u nas Skuszanka wystawiając "Księżniczkę" w Nowej Hucie. "Turandot" w Teatrze Dramatycznym poszła za innym wzorem. Uderzy to każdego,kto widział pamiętne przedstawienie "Sługi dwóch panów" w wykonaniu włoskiego zespołu. Przed aktorami postawiono jednak spiętrzone zadania i trudności. Mieli wygrać swój ironiczny stosunek do granego tekstu,parodiując przy tym ówczesny styl gry aktorskiej. Na scenie zobaczyliśmy więc XVIII-wieczną wędrowną trupę włoskich aktorów,dająca przedstawienie "Turandot". Efekt w głównej mierze,zależał od aktorów. Myślę,że gdyby np. obok Aleksandra Dzwonkowskiego w roli Hassana mógł zagrać w tym przedstawieniu młody Aleksander Dzwonkowski w roli Kalafa - cały spektakl wypadłby zgoła inaczej. A tak przedstawienie było nierówne i co gorsza mało dowcipne. Najwięcej oklasków zbierał chyba koń brykający po scenie. Cenimy dobre wzory,ale od reżysera tego spektaklu i scenografa spodziewaliśmy się więcej niż nie najlepszej kopii choćby najświetniejszego przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji