Artykuły

Katowice. Twardoch i Karpowicz na Interpretacjach

Od 8 do 15 listopada potrwa katowicki festiwal sztuki reżyserskiej Interpretacje. Widzowie zobaczą spektakle Jarzyny, Klaty, Zadary, Marciniak. Prapremierę będzie miała "Morfina" Szczepana Twardocha. Jednym z jurorów będzie pisarz Ignacy Karpowicz.

Trzy razy Marciniak

Festiwal rozpoczną i zakończą spektakle mistrzowskie - 8 listopada "Druga kobieta" Grzegorza Jarzyny z TR Warszawa i 15 listopada "Księga Hioba" Eimuntasa Nekrosiusa z Meno Fortas Theatre. Spektakle konkursowe to: "Dziady" Radosława Rychcika z Teatru Nowego w Poznaniu, "Termopile polskie" Jana Klaty z Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Wesele" Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "Skąpiec" Eweliny Marciniak z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz "Koń, kobieta, kanarek" Remigiusza Brzyka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Dwa razy Twardoch

Równie ciekawe będą pokazy towarzyszące. W Galerii Szyb Wilson Ewelina Marciniak zaprezentuje inscenizację "Morfiny" Szczepana Twardocha. Spektakl "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" według książki tego samego autora zaprezentuje Paweł Palcat.

W Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się koncert "Wyspiański Koniecznego", zaś Michał Zadara pokaże widowisko "Chopin bez fortepianu" z udziałem Barbary Wysockiej, które wygrało niedawno festiwal w Bydgoszczy.

Charakter performansu będzie miał "Dezember Palast Proces" Jacka Jabrzyka i Sebastiana Majewskiego. Oskarżonym stanie się katowicki Pałac Grudnia. Spektakl nawiązuje do słynnych procesów sądowych wytaczanych budynkom czy przedmiotom. Teraz dotyczyć będzie on komunistycznej przeszłości budynku. Imprezie towarzyszyć będzie również "Reaktor Katowice". W różnych dzielnicach miasta odbywały się m.in. spotkania, pokazy filmowe i koncerty, a także inne spektakle czy koncerty.

Kieruje Katarzyna Janowska

Nowym dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje została Katarzyna Janowska, szefowa TVP Kultura. - Zmieniona, odnowiona edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "wolność". Kiedy w listopadzie wymyśliłam i przedstawiłam nowy pomysł na Interpretacje, który ma swoją ideę i zaproponowałam wolność, to nie przypuszczałam, że ten temat stanie się aż tak palący, aż tak trudny i budzący tak ogromne kontrowersje i to właśnie w kulturze - powiedziała dyrektor Katarzyna Janowska. - Nie chodziło mi tylko o wolność polityczną, ale o wolność osobistą, obyczajową, ekonomiczną, a życie przyniosło jeszcze bardzo ważną sprawę - wolność artysty, czyli przypadki odwoływania spektakli, przerywanie ich przed publiczność i inne.

W tworzeniu programu pomagali jej Wojciech Majcherek oraz Roman Pawłowski. Do oceny spektakli konkursowych, zakwalifikowanych do festiwalu, dyrektor artystyczny powołał pięcioosobowe jury. Każdy juror będzie dysponować kwotą 10 tys. złotych - stanowiącą 1/5 ogólnej puli nagród i przyzna ją wg własnego uznania najlepszemu reżyserowi festiwalu.

Dyrektor Edynburga

Jury tworzą aktorka Teresa Budzisz-Krzyżanowska, reżyser i dyrektor TR Warszawa Grzegorz Jarzyna, pisarz i laureat NIKE Ignacy Karpowicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu Jonathan Mills oraz dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk Jurorzy ogłoszą swoje decyzje 15 listopada , uzasadniając je publicznie przed festiwalową widownią.

Reżyser, który otrzyma nagrody większości jurorów, otrzyma statuetkę "Laur Konrada" autorstwa wybitnego katowickiego rzeźbiarza - Zygmunta Brachmańskiego. Każdy z reżyserów ma również możliwość wygrania dodatkowej nagrody finansowej w wysokości 10 tys. złotych. Jest to nagroda publiczności, którą funduje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Zwycięski reżyser wyłaniany jest na podstawie oddanych głosów przez widzów obecnych na spektaklach konkursowych. Pierwsza edycja "Interpretacji" miała miejsce w 1998 r. Od tego czasu festiwal odbywał się co roku z jedną przerwą. "Laur Konrada" przyznano 13 razy, dwie edycje nie przyniosły rozstrzygnięcia.

Na zdjęciu: Paweł Smagała zagra rolę Konstantego w "Morfinie", przestrzeń Muzeum Śląskiego w Katowicach

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji