Artykuły

Lublin. Plany Teatru NN

Szkoła letnia "Memory-Place-Presence", kolejna podróż Wagonem Pamięci śladami wydarzeń lipca '80 czy kolejne edycje festiwali to tylko część planów ośrodka "Brama Grodzka-Teatr NN" na 2015 rok. Wielkimi krokami zbliża się też premiera nowego spektaklu.

"Opowieści z nocy" w reżyserii Tomasza Pietrasiewicza to przedstawienie oparte na prozie poetyckiej Jakuba Glatsztejna - "Lublinie, moje święte żydowskie miasto" oraz "Opowieści zasłyszanych" ze zbiorów Historii Mówionej.

Spotkanie wielkich poetów

- Glatsztejn to drugi, obok Józefa Czechowicza, wybitny poeta pochodzący z Lublina. Wyemigrował stąd w 1914 roku. W przeciwieństwie do Czechowicza pisał w języku angielskim, a od pewnego momentu także w jidysz. Jego kilka tekstów poetyckich dotyczących zagłady uznawanych jest za najważniejsze, jakie w ogóle powstały w tym języku - mówi Pietrasiewicz.

Premiera spektaklu (24 stycznia) jest dedykowana prof. Władysławowi Panasowi w 10. rocznicę śmierci. Wystąpią Witold Dąbrowski (lektor), Robert Brzozowski (kontrabas) i Marian

Kliknij, by obejrzeć galerię

W niedalekiej przyszłości ośrodek chce wydać też tomik poezji, w którym znalazłaby się zarówno twórczość Józefa Czechowicza, jak i Jakuba Glatsztejna. - Skoro obaj poeci nie mieli szans spotkania się w jednym miejscu, więc niech zetkną się ze sobą w tym wydawnictwie - dodaje Pietrasiewicz.

Na przełomie czerwca i lipca zaplanowano z kolei projekt Szkoły Letniej "Memory-Place-Presence". Jest on adresowany do studentów - głównie amerykańskich - zainteresowanych żydowskim dziedzictwem kulturowym Lubelszczyzny. W programie znajdą się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne oraz spotkania z członkami lokalnej społeczności żydowskiej. Organizatorzy przygotowali też wycieczki z przewodnikiem do miejsc, które odegrały ważną rolę w historii Żydów.

Wagon Pamięci

W tym roku przypada 35. rocznica wydarzeń lipca '80. W Lublinie symbolem tamtych wydarzeń stał się strajk lubelskich kolejarzy, dlatego już po raz trzeci w Polskę wyruszy Wagon Pamięci. Ostatnia taka podróż odbyła się pięć lat temu, a jednym z jej celów była próba konfrontacji ideałów i marzeń związanych z powstaniem "Solidarności" z rzeczywistością 2010 roku. Odwiedzając kilkanaście miejscowości, grupa młodych ludzi pytała m.in. uczestników lipcowych wydarzeń o znaczenie wolności w życiu człowieka. Zebraną podczas podróży dokumentację zawieziono do Gdańska - kolebki "Solidarności".

Podobnie będzie także w tym roku, a całość zostanie udokumentowana na stronie wagon2015.lublin.pl.

Kontynuacje projektów

W najbliższych miesiącach ośrodek będzie kontynuował projekt "Shtetl Routes. Obiekty żydowskiego dziedzictwa kulturowego w turystyce transgranicznej Polski, Białorusi i Ukrainy". Do tej pory przeprowadzono m.in. badania w 60 miejscowościach, zebrano kilka tysięcy fotografii, nagrano kilkadziesiąt wywiadów historii mówionej ze świadkami historii oraz opracowano wybór 240 fragmentów tekstów literackich i ksiąg pamięci dotyczących wybranych sztetli. Powstały też pierwsze makiety miast i synagog.

Innym kontynuowanym projektem jest "Drewniany Skarb. Chroniąc dziedzictwo, kreujemy przyszłość". Jego założeniem jest dokumentowanie i przekaz autentycznych wartości kultury przejawiających się w tradycyjnej architekturze drewnianej miasteczek Lubelszczyzny oraz kulturowym dziedzictwie Norwegii.

Ponadto w 2015 roku odbędą się kolejne edycje festiwali: Zaczarowany Lublin, Miasto Poezji i Śladami Singera. W planach jest także realizacja projektu "Monografie w toku" (we współpracy z krakowskim Wydawnictwem a5). W jego ramach powstaną sylwetki trzech polskich poetów - Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji