Artykuły

Gliwice. Nazywam sie Addams - odc.1

Zapraszamy w gościnę do Addamsów - jednych z "najbarwniejszych" i wyrazistych (choć głównie w odcieniach czerni) postaci amerykańskiej kultury popularnej. Przed polską prapremierą "Rodziny Addamsów", do której przygotowuje się właśnie zespół GTM, chcemy zaprezentować poszczególnych członków ekscentrycznego klanu.

Ale zanim to nastąpi - krótki "rys historyczny".

Na początku był komiks

I oczywiście jego autor - Amerykanin Charles Addams (1912-1988), wieloletni ilustrator tygodnika "The New Yorker", znany ze swojego czarnego humoru i skłonności do makabry. Od 1938 roku na jego rysunkach zaczęli pojawiać się członkowie rodziny Addamsów. Mieszkali na bagnach w ogromnym, zapuszczonym dworze. Ich dom pełen był narzędzi tortur, zabójczych roślin, ukrytych przejść i pułapek.

Mimo nagromadzenia potworności, Addamsowie okazali się bardzo zżytą i kochającą się rodziną. Na jej czele stoi para Gomez i Morticia, zaraz obok dwoje ich dzieci: Wednesday i Pugsley, a także babcia Frump, wuj Fester oraz kamerdyner Lurch. Oprócz nich na rysunkach pojawiają się jeszcze ożywiona "Rączka" i Kuzyn Coś (to kolejni członkowie rodziny), a także goście, nieświadomi potwornych atrakcji, które spotkają ich w domu gospodarzy.

W sumie Charles Addams wydał 13 książek z rysunkami o potwornej rodzince, które tworzył aż do śmierci.

Skok na ekrany

W latach 60. stacja NBC postanowiła wykorzystać potencjał tkwiący w rysunkach Addamsa i stworzyć na ich podstawie serial telewizyjny. 64 półgodzinne odcinki emitowane były w latach 1964-65, a w głównych rolach wystąpili m.in.: John Astin (Gomez), Carolyn Jones (Morticia) i Jackie Coogan (Fester). To ugruntowało pozycję klanu Addamsów i zapewniło im stałe miejsce w kulturze popularnej.

Ich przygody były tematem jeszcze kilku ekranizacji, a także dwóch seriali animowanych z lat 1973-75 oraz 1992-93. Najbardziej znaną adaptacją filmową jest obraz w reżyserii Barry'ego Sonnenfelda z 1991 roku, "Rodzina Addamsów". To wtedy poznaliśmy demoniczną Anjelicę Huston, która wcieliła się w Morticię, zabójczo czarującego Gomeza w wykonaniu Raula Julii oraz gapowatego Festera granego przez Christophera Lloyda - by wymienić najbardziej charakterystyczne postacie. Film doczekał się jeszcze dwóch części w latach późniejszych. Aż nadeszła pora na przebojowy marsz Addamsów na deski teatralne

Czas na scenę

Zdarzyło się to w 2010 roku - oczywiście na Broadwayu. Musical "The Addams Family" z librettem Marshalla Brickmana i Ricka Elice'a oraz muzyką Andrew Lippy zdobył amerykańską publiczność, czego dowodem może być ponad siedemset przedstawień zagranych na tamtejszych scenach. Na tym nie koniec - sztuka miała już swoje premiery m.in. w Sao Paulo, Sydney, Buenos Aires, Tokio, Mediolanie i Pradze. W marcu 2015 roku do tej listy dołączą także Gliwice.

(cdn.)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji