Artykuły

Lublin. "Błazen Pana Boga" w Chatce Żaka

Lekko, czasem ironicznie, z przymrużeniem oka. Rzadko w ten sposób Polacy mówią o świętych. Piotr Bikont pokazuje, że można i całkiem nieźle mu to wychodzi. W przyszłym tygodniu na deskach Chatki Żaka zobaczymy spektakl "Błazen Pana Boga" Stowarzyszenia Artystycznego Badów.

Choć tę inscenizacja tekstu Dario Fo lubinianie mogli już obejrzeć (spektakl był gościem Słodko-gorzkiego Festiwalu Teatralnego), to po pierwsze jest to okazja dla tych, którzy wówczas nie mogli skorzystać, a po drugie szansa do przypomnienia sobie tej zabawnej i inteligentnej opowieści o św. Franciszku. Dario Fo, wykorzystując zarówno teksty historyczne, jak i legendy, podania i plotki przedstawia Franciszka jako patrona aktorów i robotników, który za sprawą oryginalnych pomysłów na głoszenie Słowa Bożego zjednuje sobie sympatię innych.

Za pomocą prostych, lecz sugestywnych scenek dwoje aktorów - Joanna Fidler i Paweł Pabisiak prezentują wybrane epizody z życia świętego, wcielając się w szereg rozmaitych postaci. Stylistyka przedstawienia odwołuje się do tradycji średniowiecznego teatru ludowego. Spektakl przynosi mnóstwo wesołej zabawy, okraszonej salwami śmiechu i odrobiną wzruszeń. Jest także materiałem do refleksji nad skomplikowanym i często niezrozumiałym światem wartości.

Spektakl wyreżyserował Piotr Bikont, a spektakl zobaczymy w ramach akcji zbiórki pieniędzy na pierwszą solową płytę Aszota Martirosyana - Ormianina, pieśniarza, na co dzień współpracującego z Męskim Zespołem Wokalnym Kairos. Aszot dysponuje niezwykłym głosem, określanym przez publiczność i media jako artysta "śpiewający sercem". Karierę artystyczną rozpoczynał w zespołach wokalno-tanecznych w Erewaniu, wykonując tradycyjne ludowe i obrzędowe pieśni ormiańskie. Od kilku lat związany jest z Męskim Zespołem Wokalnym Kairos. Specjalizuje się w wykonywaniu repertuaru tradycyjnych ludowych i obrzędowych pieśni ormiańskich - szarakanów, gusanów i horoweli. W 2014 roku przygotował nowy autorski program opowiadający o miłości, codziennym życiu i radościach mieszkańców "kraju kamieni".

Spektakl "Błazen Pana Boga" w sobotę 24 stycznia o godz. 18 i niedzielę, 25 stycznia o godz. 11. Bilet cegiełka w cenie 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji