Artykuły

Kraków. Program na 250-lecie teatru publicznego w Polsce

W Polsce działa około 700 teatrów, w tym 117 publicznych. Chociaż liczba widzów rośnie, to statystki wciąż pozostawiają wiele do życzenia. W ostatnim roku w teatrze co najmniej raz było 17 proc. Polaków. Tegoroczne obchody skupią się na tym, by to zmienić.

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie performance w wykonaniu aktorów i opuszczenie niecodziennej kurtyny rozpoczęły obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Uchwałą Sejmu i Senatu 2015 jest rokiem teatru publicznego.

- Powinien pełnić rolę miejsca, które bywa kontrowersyjne, czasami niepokoi, czasami nudzi, ale na pewno jak soczewka skupia najpoważniejsze dylematy współczesności - mówiła Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podczas uroczystości inauguracyjnych. Zapewniła, że podczas jubileuszowego roku w działaniach skupi się na uświadomieniu Polakom roli teatru i popularyzowaniu go wśród tych, którzy do niego nie chodzą.

Na wszystkich scenach w kraju

W Polsce działa około 700 teatrów, w tym 117 publicznych. Chociaż liczba widzów rośnie, to statystki wciąż pozostawiają wiele do życzenia. W ostatnim roku w teatrze co najmniej raz było 17 proc. Polaków. Tegoroczne obchody skupią się na tym, by to zmienić. - Żeby miały sens, to nie możemy wymyślić kilku efektownych gal, ale musimy zaproponować działania, które przełożą się realnie na teatr i publiczność - podkreślała minister Omilanowska.

- Chciałem zwrócić uwagę, że obchody 250-lecia teatru publicznego będą się odbywać na wszystkich scenach w kraju. To wydarzenie ma wymiar społeczny - tak samo mówimy o teatrze w Zakopanem, w Szczecinie, we Wrocławiu, jak i w Płocku. Chodzi o to, że widzowie przychodzą do nas i powinniśmy im zapewnić możliwość rozmowy o tym, "o czym jest w Polsce do myślenia", jak to pięknie ujmował Wyspiański. I po to my jesteśmy - wyjaśniał dyrektor Starego Teatru.

Klasyka Żywa

Wśród najważniejszych wydarzeń wymieniany jest konkurs na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej "Klasyka Żywa". - Chodzi o to, by jak największa liczba teatrów w sposób twórczy, nowoczesny i kreatywny sięgnęła po polską klasykę dramatyczną. Te wszystkie spektakle, które będą miały premiery w tym roku, to jest właśnie świętowanie jubileuszu - dodała minister Omilanowska.

W całym kraju na kolejne miesiące zaplanowano różnorodne wydarzenia - specjalne spacery teatralne, malowanie murali, flash moby, wystawy, audycje radiowe, emisje filmów dokumentalnych, konkursy fotograficzne. Na 23 maja zaplanowano akcję Dzień Teatru Publicznego), w którym bilety na spektakle będą w cenie 250 groszy. Edukacyjną rolę będzie też pełniła strona www.250teatr.pl .

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji