Artykuły

Warszawa. Powszechny dla młodego widza

Teatr Powszechny w Warszawie rozwija działania edukacyjne, które kieruje do uczniów oraz nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wybranym premierom, zaplanowanym na sezon 2014/2015, towarzyszą premiery belferskie oraz wydarzenia edukacyjne, które stwarzają uczniom i nauczycielom możliwość spotkania, rozmowy i wspólnej pracy.

Na marzec zaplanowaliśmy premierę spektaklu "Iwona, księżniczka z Burbona", zrealizowanego w nowatorskiej formule, przeznaczonego specjalnie dla widzów od 14 roku życia, dla których nadal brakuje propozycji w repertuarach polskich teatrów. Natomiast w kwietniu zapraszamy do udziału w konferencji dotyczącej teatru dla młodego widza.

***

PREMIERY BELFERSKIE

Premiery belferskie przeznaczone są dla nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury, którzy oglądają spektakl z repertuaru Teatru Powszechnego oraz zapoznają się z zeszytami metodycznymi.

***

ZESZYTY METODYCZNE

Materiały, przygotowane przez zaproszonych do współpracy nauczycieli oraz edukatorów, zawierają scenariusze lekcji opracowane dla różnych przedmiotów. Punktem wyjścia są zawsze spektakle z repertuaru Teatru Powszechnego. Scenariusze proponują nauczycielom różne sposoby odejścia od podręcznika i klasowo - lekcyjnego modelu pracy w szkole, podpowiadają, jak wyzwalać w uczniach samodzielność myślenia i kreatywność działania. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie mają szansę aktywnie uczestniczyć w życiu teatru, a nauczyciele realizować założenia podstaw programowych różnych przedmiotów.

***

WARSZTATY W SCENOGRAFII

Warsztaty przeznaczone dla grup szkolnych odbywają się na scenie, przed obejrzeniem spektaklu i bazują na połączeniu doświadczeń uczestników z tematami poruszanymi w przedstawieniu. Ich celem jest wprowadzenie młodych ludzi w przestrzeń sztuki oraz wypracowanie umiejętności świadomego jej odbioru. Zajęcia mają charakter praktyczny.

***

"WOJNA I POKÓJ"

fantazja na temat powieści Lwa Tołstoja

Reżyseria Marcin Liber

1,3 marca

24, 25, 26 kwietnia

godz. 19.00, Scena Duża

Adaptacja powieści uznawanej wręcz za rosyjską epopeję narodową. Dla twórców spektaklu stanie się ona punktem wyjścia do opowieści o okrucieństwie wojny i rosyjskich tęsknotach imperialnych, a jednocześnie materiałem do patrzenia na nasze polskie wyobrażenia o potężnym sąsiedzie ze Wschodu. Będzie to próba opowiedzenia w kostiumie historycznym o konfliktach trawiących nas współcześnie i o powrocie tego brzydkiego słowa na "w", jak eufemistycznie piszą niektóre media, na europejskie salony.

Warsztaty dla grup w scenografii "Wojny i pokoju":

warsztaty w cenie biletu na spektakl

Terminy: 28 lutego; 1,2,3 marca, 24, 25, 26 kwietnia

***

PREMIERA DLA MŁODZIEŻY W RAMACH BLOKU:

MIASTO. MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM

"IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA", Premiera 13 marca 2015, Scena Mała

Magda Fertacz

reżyseria: Lena Frankiewicz

"Iwona nie jest ładna. Iwona nie jest gładka." Gorzej - Iwona jest biedna. Iwona przypomina wszystkim o biedzie i wykluczeniu społecznym. Co wyniknie z jej konfrontacji ze światem bogatych i zadowolonych z siebie? Co stanie się kiedy wszystkim opadną maski?

Spektakl realizowany w nowatorskiej formule, przeznaczony specjalnie dla widzów od 14 roku życia, dla których nadal brakuje propozycji w repertuarach polskich teatrów.

Równocześnie ze spektaklem prowadzone będą działania z zakresu edukacji społeczno-kulturalnej dla młodzieży.

***

WARSZTATY DO SPEKTAKLU "IWONA, KSIĘŻNICZKA Z BURBONA"

Cykl warsztatów towarzyszących spektaklowi służy wspieraniu młodych widzów w budowaniu kontekstu do spektaklu, uwrażliwianiu ich na problemy społeczne oraz rozbudzaniu twórczej aktywności.

PRZED SPEKTAKLEM

Marcowe warsztaty okołopremierowe to niepowtarzalna okazja do spotkania z artystami - głównymi realizatorami "Iwony, księżniczki z Burbona". Praktyczne zajęcia z twórcami, tuż przed obejrzeniem spektaklu, dotyczyć będą wybranych aspektów tematycznych i estetycznych przedstawienia.

Czas trwania: 2 godziny

Liczba uczestników: 15 - 30 osób

Terminy: 14, 17, 18 marca, godz. 15. 30 -17. 30

Koszt udziału: warsztaty w cenie biletu na spektakl

Szczegóły i rezerwacje: d.szulc@powszechny.com

Grupy, które chcą zobaczyć spektakl w kwietniu, mogą zaprosić do szkoły pedagoga teatru i wspólnie z nim podczas dwugodzinnego działania warsztatowego przygotować się do odbioru spektaklu. Zajęcia mają charakter praktyczny.

Liczba uczestników: 15-30 osób

Termin do uzgodnienia

Koszt udziału: warsztaty w cenie biletu na spektakl

Szczegóły i rezerwacje: d.szulc@powszechny.com

PO SPEKTAKLU

Po każdej prezentacji spektaklu w teatrze odbywa się 45-minutowe spotkanie służące zbudowaniu przestrzeni do bezpiecznej i swobodnej wymiany myśli na temat problemów poruszanych

w przedstawieniu.

Spotkanie w cenie biletu na spektakl, odbywa się na scenie tuż po zakończeniu każdego przedstawienia.

***

"JAKI TEATR DLA MŁODEGO WIDZA?"

Konferencja dla nauczycieli

25 kwietnia

Całodniowe spotkanie z nauczycielami, wychowawcami, psychologami, pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz rodzicami, wynika z potrzeby zastanowienia się nad wyzwaniami oraz problemami, z którymi spotyka się młodzież w kontekście teatru. Pretekstem

do dyskusji twórców, pedagogów i ekspertów będzie najnowszy spektakl Teatru Powszechnego przygotowany specjalnie dla widzów od 14 roku życia. Podczas wykładów, rozmów oraz warsztatów nauczyciele i rodzice zapoznają się z możliwościami zastosowania teatru jako platformy do nawiązania dialogu z młodymi ludźmi, także na ważne dla nich tematy. Konferencji towarzyszy premiera belferska spektaklu "Iwona księżniczka z Burbona" w reż. Leny Frankiewicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji