Artykuły

Gdańsk. Andaluzyjskie akcenty w dziennym i nocnym misterium

W tym roku w Wielki Piątek ulicami Gdańska przejdą dwa misteria męki Pańskiej. Jedno w ciągu dnia, które odbędzie się już po raz dziesiąty. Drugie organizowane jest po raz pierwszy, na dodatek w nocy, przy świetle pochodni. Wezmą w nim udział mężczyźni w kapturach niosący olbrzymi krzyż, niczym podczas Semana Santa w Andaluzji.

Przedstawiające ostatnie chwile życia oraz mękę i ukrzyżowanie Jezusa misterium męki Pańskiej, które odbywa się w godzinach szczytu na ulicach w centrum Gdańska, od lat cieszy się dużą widownią mieszkańców i turystów. W tym roku będzie ono miało swoją już 10. jubileuszową odsłonę. Rozpocznie się w Wielki Piątek, o godz. 12:30 na przedprożach Dworu Artusa i Długim Targu .

Tak jak w poprzednich latach artyści Teatru Wybrzeże, Teatru Miniatura i Teatru "Feta", przywdziewają historyczne stroje i wcielają się w ewangeliczne postaci z Jerozolimy sprzed 2 tys. lat. Za Jezusem niosącym krzyż, korowód przemierza ulice w kierunku Góry Gradowej, gdzie następuje symboliczne ukrzyżowanie. Podczas Misterium realizowana jest pełna Droga Krzyżowa z odtwarzaniem poszczególnych scen, ale nie ma typowych akcentów modlitewnych charakterystycznych dla tego nabożeństwa.

- Co roku próbujemy zaakcentować, uwypuklić nowe wątki i znaczenia. Uchylając rąbka tajemnicy - tegoroczny projekt to nowa obsada. W postać Ukrzyżowanego wcieli się aktor, reżyser i nauczyciel Robert Cyrta. Matkę Chrystusa odegra niezwykła aktorka i pieśniarka Marzena Nieczuja - Urbańska. Pojawią się w Pasji postaci, których do tej pory w naszym Misterium nie oglądaliśmy - zapowiada Adam Hlebowicz, ze stowarzyszenia SUM, organizator wydarzenia.

Nowością w tym roku będą również inspiracje hiszpańskie, a dokładniej andaluzyjskie. Kto uczestniczył lub widział przekazy z Semana Santa (tzn. Wieki Tydzień) w takich miastach jak Sevilla, Cordoba, Grenada, Malaga domyśla się, że można się spodziewać niezwykłych strojów, poruszającej muzyki i tajemnicy. W tych miastach każdego dnia, począwszy od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Rezurekcyjnej, różnymi trasami, kilkadziesiąt bractw organizuje wiele niezwykłych procesji.

Elementy zapożyczone z Hiszpanii zobaczymy też w Wielki Piątek o godz. 22, kiedy to odbędzie się jeszcze jedno - tym razem nocne misterium.

- Inspiracją do tego działania były głosy wielu ludzi, domagających się przeniesienia Misterium na późne, nocne godziny, a także doświadczenie andaluzyjskiej Semana Santa, gdzie najwięcej ludzi przychodzi na nocną, wielkoczwartkową procesję, która rozpoczyna się o północy a kończy nad ranem. To misterium ma charakter ascetyczny, pokutny, zachęcamy do wzięcia w nim udziału w roli uczestnika - nie widza - wyjaśnia Hlebowicz.

Misterium rozpocznie się na Bastionie św. Gertrudy . Jego uczestnicy będą na zmianę nieśli wielki o długości 6 m krzyż. Niosący podobnie jak w Andaluzji, będą jednolicie ubrani i będą mieli zakryte twarze. Wędrówka rozpocznie się od modlitwy, będą też śpiewane tradycyjne pieśni wielkopostne. Zgromadzonym będzie towarzyszyć tylko światło pochodni, świec, lampionów czy kandelabrów.

Na czele będą szli ubrani w specjalne pokutne stroje bębniarze z zespołu "Taraban" nadając rytm marszowi. Po drodze będą odwiedzane kościoły św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, św. Barbary, by po około dwóch godzinach dotrzeć do Bazyliki Mariackiej. Tam w Grobie Pańskim zostanie pozostawiony krzyż niesiony przez całą trasę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji