Artykuły

Kraków. Spektakl o kulisach pracy obsługi technicznej sceny

Spektakl nietypowy, bo o kulisach pracy obsługi technicznej scen teatralnych, zrealizował w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie młody reżyser Michał Buszewicz. Premiera odbędzie się w sobotę na Nowej Scenie.

W spektaklu "Kwestia techniki" wystąpi trzech doświadczonych maszynistów teatralnych (osoby odpowiedzialne za techniczną obsługę spektaklu, do ich zadań należy m.in. rozstawianie dekoracji na scenie - PAP) oraz profesjonalny aktor Zygmunt Józefczak, od 44 lat związany ze Starym Teatrem, występujący wcześniej w m.in. w "Zbrodni i karze", "Zaratustrze", "Don Juanie", "Iwonie, księżniczce Burgundzie", "Królu Ubu".

Głównymi bohaterami przedstawienia będą maszyniści. Jarosław Majzel, Janusz Rojek oraz Mirosław Wiśniewski są przedstawicielami ok. 20-osobowej ekipy technicznej Starego Teatru. Maszyniści są również twórcami scenariusza i pomysłodawcami wielu scen.

- Nie będzie to spektakl fabularny, ale na swój sposób dokumentalny. Ma on charakter osobisty dla obsługi technicznej teatru. W pewnym sensie jest portretem pewnej części zespołu teatralnego - powiedział na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami reżyser.

Przyznał również, że praca nad spektaklem była ciężka. - Okazało się, że "wyjęcie" trzech "panów technicznych" z zespołu połowicznie paraliżuje pracę teatru, a jakbyśmy chcieli, aby na scenie wystąpiło więcej maszynistów, to praca całkowicie zostałaby sparaliżowana - powiedział.

W dniu premiery w teatrze odbędzie się także wernisaż wystawy, która koresponduje z tematem "Kwestii techniki". Na ekspozycji znajdą się m.in. obiekty scenograficzne i filmy. Część z nich będzie wystawiona tylko we wnętrzu teatru, a część - w witrynach widocznych z zewnątrz teatru - będą mogli zobaczyć wszyscy przechodnie. Jednymi z najciekawszych prac - mówiła PAP kuratorka wystawy Ewa Tatar - będą "Koziołek Matołek" rzeźbiarza Pawła Althamera oraz "Filmikowanie" Mirona Białoszewskiego. Ekspozycja czynna będzie do 17 maja.

Michał Buszewicz studiował w krakowskiej PWST oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorem tekstów: "Zbrodnia", "Proces berentyzacji", "Bohaterki", "Misja (Wojny od których uciekłem)" oraz "Piotruś Pan".

Współpracuje jako dramaturg z Eweliną Marciniak, z którą zrealizował oprócz wymienionych sztuk również "Nowe wyzwolenie" Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, "Kobietę z przeszłości" Rolanda Schimmelpfenniga w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie, "Amatorki" Elfriede Jelinek w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, "Skąpca" na motywach Moliera w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz czytanie performatywne "Mocarza" wg Stanisława Brzozowskiego w Instytucie Teatralnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji