Artykuły

Wrocław. Premiera w Teatrze Arka

Bohaterką najnowszego spektaklu Teatru Arka jest Inanna, bogini miłości, płodności, upraw i wojny. Mit opowiadający o jej losach, spisany na tabliczkach klinowych cztery tysiące lat temu, zawiera m.in. opowieść o namiętności, sprycie, urażonej dumie i o zmartwychwstaniu. Premierowy spektakl na motywach opowieści o bogini, inspirowany książką Olgi Tokarczuk 8 maja.

Niektóre z tych opowieści zostały podpisane przez kobietę, prawdopodobnie pierwszą autorkę znaną historykom literatury - akadyjską księżniczkę i arcykapłankę Enheduannę.

- Zainspirowała mnie książka Olgi Tokarczuk "Anna Inn w grobowcach świata" - opowiada Renata Jasińska, reżyserka spektaklu i dyrektorka wrocławskiej Arki. - Pierwotnie to właśnie ją chciałam przenieść na scenę. Jednak okazało się to niemożliwe - na podstawie "Anny Inn" powstaje operowe przedstawienie. Dlatego postanowiłam sięgnąć do źródeł - do samego sumeryjskiego mitu.

Tekst Jasińska napisała wspólnie z Zofią Warzyńską-Bartczak, ale - jak podkreśla - w dużej mierze był on efektem wspólnej pracy całego zespołu. - To rodzaj work in progress - mówi. - I gdyby nie to, że ponaglał nas termin premiery, z przyjemnością pracowalibyśmy nad tym spektaklem cały rok. Ale w którymś momencie trzeba było się zatrzymać i nasza opowieść jest właśnie zapisem stanu z tego przystanku.

Twórcy przedstawienia zapraszają nas do sumeryjskiej świątyni poświęconej Inannie.

- To najbardziej namiętny, seksualny wręcz spektakl w historii Arki - zapowiada Jasińska. Napięcia między bohaterami budują jego dramaturgię. - Agata Obłąkowska-Woubishet (Inanna) emanuje erotyzmem i wydaje się, że nie tylko z niewdzięcznym kochankiem (Maciej Sibilski), ale i z własną siostrą łączy ją relacja oparta na pożądaniu.

W "Inannie" zobaczymy aktorów tworzących stały zespół Arki, który niedawno uzupełnił się o nowe twarze - sopranistkę Annę Rogaczewską, absolwentkę wrocławskiej Akademii Muzycznej i Katarzynę Janekowicz, aktorkę związaną do niedawna z wrocławskim Teatrem Pieśń Kozła. W spektaklu - co jest tradycją wrocławskiej Arki - obok profesjonalnych aktorów zobaczymy także niepełnosprawnych adeptów tej sceny, m.in. Annę Rzempołuch, która gra tutaj Ninszubur, rozpaczającą po śmierci bogini.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji