Artykuły

Katowice. Wkrótce II "Ekotopie kultury"

Najlepsze spektakle i najlepsi specjaliści tańca współczesnego z całego świata, najlepsze polskie teatry taneczne, nowe miejsce tańca w społecznej wyobraźni, nowe wyobrażenia o technikach tańca. Fundacja Śląskiego Teatru Tańca Jacka Łumińskiego organizuje II Międzynarodową Konferencję i Festiwal Współczesnej Sztuki Tanecznej "Ekotopie Kultury".

Festiwal rozpocznie się 28 czerwca w Katowicach. W ciągu tygodnia, aż do 4 lipca, stolica województwa śląskiego gościć będzie kilkuset tancerzy i najbardziej znanych instruktorów tańca współczesnego z całej Polski.

- Chcemy przybliżyć publiczności kierunki działania międzynarodowych środowisk tańca. Wybitni eksperci pomogą młodym tancerzom, choreografom, nauczycielom i instruktorom rozwinąć umiejętności - zachęca Jacek Łumiński, dyrektor "Ekotopii kultury". - Miłośnikom tańca dajemy możliwość przeżycia niezwykłej przygody i zagłębienia się w naturę tańca.

Międzynarodowa Konferencja i Festiwal "Ekotopie kultury" został wymyślony i zorganizowany przez Fundację Śląskiego Teatru Tańca. Jest efektem dwudziestu lat doświadczenia wyniesionego z Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej organizowanej przez Śląski Teatr Tańca w Bytomiu. W tym czasie dzięki Festiwalowi polskiej publiczności zaprezentowali się artyści z ponad 50 zakątków całego świata.

Unikatowy charakter festiwalu to efekt otwartości na różnorodność kultur świata i rozumienie roli tańca w rozwoju cywilizacji.

W tym roku, główną sceną "Ekotopii" będzie Pałac Młodzieży w Katowicach. To tam będzie można obejrzeć m. in. Danza Concierto, Jayachandrana Palzhy'ego, Polski Teatr Tańca, Macieja Kuźmińskiego, Lubelski Teatr Tańca i "Ego" Wydziału Teatru Tańca PWST w Bytomiu.

Swoim doświadczeniem i umiejętnościami, w czasie warsztatów tańca współczesnego podzieli się międzynarodowe grono najwybitniejszych przedstawicieli tańca: Louise Frankenhuis (technika Limona), Jack Gallagher (counter-technique), Hilke Diemer (kompozycja/choreografia), Jayachadran Palazhy (nowe media), Tomer Zirkilevitch (izraelski teatr tańca), Ying Li (chiński taniec dworski dynastii Ming), Janusz Skubaczkowski i Sebastian Zajkowski (polska technika tańca współczesnego) i Maciej Kuźmiński (taniec współczesny, dynamiczne frazowanie).

Na małej scenie, w "Przyczółku młodych choreografów" zakotwiczą między innymi: Kamil Pisarski i Joanna Chułek. Ich twórczość zostanie nie tylko skonfrontowana i przedyskutowana z publicznością, ale i z wykładowcą Uniwersytetu Codarts w Rotterdamie - Hilke Diemerem.

Pod okiem Jayachandrana Palzhy'ego, choreografa i dyrektora Attakkalari Centre for Movement Arts w Bangalore, dziesięciu młodych tancerzy zakwalifikowanych przez reżysera, przygotuje 40 minutowy spektakl wykorzystujący tzw. nowe media.

"Ekotopie kultury" to również projekty społeczne. Już dziś zapraszamy na "Powieki snu" - spektakl realizowany przez Tobiasza Berga z osobami niepełnosprawnymi, pokaz "Tańczę więc jestem", w którym udział wzięli podopieczni śląskich ośrodków rehabilitacyjno-szkolno-wychowawczych i projekt "Niech każdy zacznie tańczyć" skierowany do gimnazjalistów i licealistów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji