Artykuły

Warszawa. Studium Teatralne: dwudzieS/Tolecie

W 2015 roku Studium Teatralne obchodzi XX-lecie swojego istnienia. Ten rok poświęcony jest także pamięci Wojciecha Krukowskiego, który przyczynił się do powstania S/T dwadzieścia lat temu.

Na 2015 rok zostały zaplanowane dwie premiery: "Party: take (a)part" Studium Teatralnego i "Raz" Akademii Ruchu, a także spotkania z cyklu "Historia jednego obrazu", występ zespołu teatralnego Węgajty oraz wykład dr Zofii Dworakowskiej.

Początki Studium Teatralnego to warsztaty teatralne, które reżyser Piotr Borowski prowadził w 1995 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Wojciech Krukowski, twórca Akademii Ruchu i ówczesny dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, udostępnił w tym celu salę Laboratorium przy CSW.

Dwadzieścia lat temu wokół Piotra Borowskiego skupiła się grupa młodych ludzi, przede wszystkim studentów warszawskiej Akademii Teatralnej i Uniwersytetu Warszawskiego, którzy później stali się członkami Studium Teatralnego. Po roku powstał spektakl - opowieść o nich samych i o miejscu, w którym przyszło im żyć. Spektakl "Miasto" został nagrodzony na Lubelskich Konfrontacjach Teatralnych za "młody głos w sprawie naszej współczesności".

Narodził się zespół, który krytyka wpisała w nurt teatru alternatywnego, echo kontrkultury.

Od 20 lat Studium Teatralne pracuje nad tym, jak oddać na scenie to, co często boi się z nas wyjść. Pędząca rzeczywistość zadaje prowokacyjne pytanie: czy możliwy jest jakikolwiek pożytek z naszego istnienia? Zespół S/T stara się stawić czoła tej rzeczywistości, podejmując w kolejnych spektaklach dyskusję na tematy zarówno społeczne, jak i metafizyczne.

***

Studium Teatralne dedykuje rok 2015 pamięci zmarłego w 2014 Wojciecha Krukowskiego w geście wdzięczności za to, że przyczynił się do powstania zespołu. "Jestem Wojtkowi bardzo wdzięczny zarówno za to, co zrobił dla nas jako człowiek, jak i za wzór konsekwencji artystycznej. W 2015 zaprosiliśmy Akademię Ruchu, by zrealizowała premierę spektaklu w Studium. Naszym pragnieniem jest także zaznaczyć obecną działalność osób związanych z Akademią Ruchu" - mówi Piotr Borowski.

PREMIERA STUDIUM TEATRALNEGO - CZERWIEC 2015

"Party: take (a)part"

W najnowszym spektaklu S/T to Widzowie zasiądą pośrodku sceny przy wielkim stole, przypominającym tytułowy "Stół polski" z akcji Akademii Ruchu z 1979 roku. Wokół nich zgromadzą się przedstawiciele kilku pokoleń, żeby wspólnie wziąć udział w rodzinnym święcie.

PREMIERA AKADEMII RUCHU - JESIEŃ 2015

"Raz"

Projekt "Raz" jest kreacją grupową Akademii Ruchu, a zarazem hommage dla zmarłego w zeszłym roku lidera i założyciela grupy, Wojciecha Krukowskiego. Opiera się na jego notatkach dotyczących niezrealizowanych spektakli, które stanowią ideowy szkic akcji (zestawu akcji) pod tym samym tytułem.

***

"Historia jednego obrazu"

Pamięci Krukowskiego będzie poświęcona tegoroczna odsłona "Historii jednego obrazu". Na cykl w 2015 roku złożą się spotkania artystów, performerów i animatorów kultury związanych z Wojciechem Krukowskim i Akademią Ruchu. Będą to: Krzysztof Żwirblis, Janusz Bałdyga, Grzegorz Laszuk.

***

Gościnnie wystąpi zespół teatralny Węgajty, którego liderem jest Wacław Sobaszek - historyk sztuki, w latach 70. jeden z inicjatorów Interdyscyplinarnej Pracowni Twórczej w Olsztynie.

***

Odbędzie się też spotkanie z dr Zofią Dworakowską (Instytut Kultury Polskiej UW) poświęcone idei sztuki w przestrzeni publicznej, a także roli Wojciecha Krukowskiego i Akademii Ruchu w powstaniu nowego modelu interdyscyplinarnego ośrodka kulturalnego.

***

Studium Teatralne założył Piotr Borowski - współpracownik Jerzego Grotowskiego oraz jeden ze współtwórców "Gardzienic". Od początku swojego istnienia Studium Teatralne skupiło na sobie uwagę krytyki, autorytetów teatru, których poruszyły przedstawienia zespołu. W komentarzach spektakli, w których centrum zawsze pozostaje człowiek poszukujący wyższego sensu, mówiono o szczerym, niekoniunkturalnym przejęciu się problemami współczesności.

Studium Teatralne wielokrotnie występowało na festiwalach polskich i zagranicznych, m.in. we Włoszech, Brazylii, Wenezueli, Rosji, Niemczech, Francji, Mołdawii, Urugwaju, Argentynie, Kolumbii, USA, Szwecji czy na Białorusi.

***

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m.st. Warszawy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji