Artykuły

Wrocław. "Patriotyzm jutra" ministra Ujazdowskiego

Trzyosobowy zespół od trzech miesięcy pracuje nad specjalnym programem PiS-u "Patriotyzm jutra". Nad projektem czuwa sam minister kultury i wrocławski poseł Kazimierz Ujazdowski [na zdjęciu].

W zespole są: Marek Mutor, specjalny pełnomocnik ministra ds. programu "Patriotyzm jutra", pisujący w tygodniku "Ozon" Krzysztof Noworyta i Małgorzata Kieza z Zamku Królewskiego.

Marek Mutor tak uzasadnia potrzebę nauki patriotyzmu: - Jak Polak myśli o patriotyzmie, to od razu widzi barykady, wyrzeczenia i myśli: bić się czy nie bić. Tak nas ukształtowała historia. Chcemy to zmienić, znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest miłość do ojczyzny teraz, gdy bić się nie trzeba. Chcemy wprowadzić patriotyzm do kanonu cnót.

Minister kultury chce, żeby edukacją patriotyczną zajęły się organizacje pozarządowe, instytucje kultury, gminy i powiaty. Na granty za najciekawsze pomysły na promowanie idei patriotyzmu ministerstwo planuje wydać od 5 do 10 mln zł.

Mutor: - Bez szans są nudne akademie, ale np. inscenizacja bitwy pod Grunwaldem to pomysł jak najbardziej godny sfinansowania.

Program ma ruszyć w połowie lutego. Wcześniej w internecie pojawi się specjalna witryna z wnioskiem o grant. O finansowanie patriotycznych pomysłów instytucje czy gminy mogą starać się pięć razy w ciągu roku. Za każdym razem, gdy ich projekt zyska uznanie ministerstwa, mogą dostać pieniądze na jego realizację.

***

TEKST DEKLARACJI

Warszawa, 11 listopada 2005 roku

Uważamy, że dzisiaj, w integrującej się Europie, patriotyzm pozostaje cnotą obywatelską o wyjątkowo wielkim znaczeniu nie tylko dla losów niepodległego państwa, ale także dla możliwości budowania prawdziwie obywatelskiego społeczeństwa. Dumni z patriotyzmu poprzednich generacji, którego wspaniałym zwieńczeniem były wysiłki towarzyszące odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, uważamy, że na państwie polskim ciąży odpowiedzialność za prowadzenie działań budzących i wspierających patriotyzm następnych pokoleń.

Realizacja takiego celu wymaga systematycznie prowadzonej edukacji patriotycznej. Jesteśmy przekonani, że jej efektywność uzależniona jest zarówno od wysiłków wszystkich szkół, jak i od działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i media publiczne.

Dlatego też deklarujemy:

wolę wsparcia projektów edukacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe, stawiających sobie za cel patriotyczne i obywatelskie aktywizowanie młodzieży. Przykładami takich inicjatyw są między innymi: program "Ślady Przeszłości" realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, konkurs "Tryptyk Warszawski" organizowany przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i Społeczne Towarzystwo Oświatowe czy wrocławski konkurs "Święto na Plakacie";

ogłoszenie konkursu na podręczniki w najlepszy sposób promujące ideę nowoczesnej edukacji patriotycznej;

ogłoszenie konkursu na film, program telewizyjny lub radiowy adresowany do młodzieży, związany z kształtowaniem postawy patriotycznej.

Prezes Rady Ministrów Kazimierz Marcinkiewicz

Minister Edukacji i Nauki prof. Michał Seweryński

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji