Artykuły

W galicyjskiej wsi

Konstanty Puzyna twierdził, że "Sędziowie" to po "We­selu" najważniejsza sztuka Stani­sława Wyspiańskiego.

Autentyczne zdarzenie - zbrod­nia we wsi galicyjskiej, odnotowa­na w prasie i zakończona procesem sądowym - zainspirowała Wy­spiańskiego do napisania tragedii o winie, karze i odkupieniu. Pospo­lita zbrodnia urasta do wymiarów uniwersalnych, bliskiej sytuacjom ze Starego Testamentu i antycznej tragedii greckiej.

W Teatrze Kameralnym "Sę­dziów" wystawia Paweł Łysak.

Nie sądzi, żeby ten tekst napisa­ny na początku naszego wieku mógł dziś wydać się nieaktualny. - Wiejski kapitalizm, pogoń za pie­niądzem, okrucieństwa tego świa­ta, szerzące się zło. Czy dziś nas to nie dotyczy? - pyta reżyser.

Natan, syn karczmarza Samuela, uwiódł i skłonił do dzieciobójstwa służącą Jewdochę. Zgodnie z suge­stiami ojca strzela do dziewczyny, ale podejrzenia zrzuca na kogoś in­nego. Młodszy brat Joas, mimo mi­łości do ojca i Natana oskarża ich.

- Pochód zła może przerwać tyl­ko desperacki czyn i krew niewin­nej ofiary; osoby słabszej, wrażli­wszej, często wzgardzonej czy zlekceważonej - opowiada Paweł Łysak. - Tu tą osobą jest autystycz­ny, niewidomy chłopiec, który swo­ją kruchą ręką, zatrzymuje jakąś lawinę toczącego się zła, być mo­że tylko na moment.

Reżyser bardzo by chciał, żeby nie było to przedstawienie tylko li­terackie, ale pełne życia. - Nie in­teresują mnie w teatrze literackie dociekania, tu potrzebna jest duża dawka energii i prawdy - tłuma­czy.

Paweł Łysak ukończył Wydział Reżyserii warszawskiej PWST w 1994 roku. W Warszawie reży­serował "Roberto Zucco" w Tea­trze Dramatycznym, w Lublinie wystawiał: "Wiśniowy sad", "Balladynę", "Antygonę w Nowym Jorku". Pracował w Teatrze Pol­skim w Poznaniu ("Kowal Malambo") i w Częstochowie ("Bachantki").

Autorem scenografii i współtwór­cą spektaklu jest Paweł Wodziński. Muzyka - Marcin Błażewicz. Wy­stępują m.in.: Izabela Kuna, Kata­rzyna Romańczuk, Joanna Voss, Dariusz Biskupski, Piotr Brzeziń­ski, Sławomir Głazek, Michał Jarmicki, Marcin Jędrzejewski, Mie­czysław Kalenik, Rafał Mohr, Jan Tesarz i Andrzej Żarnecki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji