Artykuły

Olsztyn. Scena objazdowa Teatru Jaracza

Olsztyński teatr rozpoczyna cykl spektakli w miastach Warmii i Mazur. Premiera sceny objazdowej została zaplanowana w Mrągowie.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia powołania sceny dramatycznej oraz 70-lecia istnienia polskiego teatru w Olsztynie.

- Janusz Kijowski, dyrektor teatru zaproponował, by z tej okazji nasza instytucja wyszła naprzeciw widzom, zwłaszcza z mniejszych miast, dla których być może dojazd do stolicy regionu, a może i ceny biletów, są pewną barierą w dostępie do sztuki - tłumaczy Maciej Lewandowski, rzecznik prasowy teatru.

Spektakle będą gościć w Mrągowie, Kętrzynie, w planach są także przedstawienia w Nidzicy, Ostródzie czy Iławie. Na premierę sceny objazdowej 4 września w Mrągowie teatr wybrał przedstawienie "Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę" w reżyserii Giovanni Castellanosa.

Teatr w Olsztynie powstał w 1925 r. jako dar dla mieszkańców Allenstein za zwycięstwo w plebiscycie. Stąd jego nazwa - "Der Treudanktheater", z niemieckiego "W podzięce za wierność", pod którą funkcjonował do 1945 r. 18 listopada 1945 r. teatr zaczął działalność jako polska scena pod nazwą Teatru Warmii i Mazur. Pierwszym przedstawieniem była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Artura Młodnickiego. Od 1946 r. placówka funkcjonuje pod obecną nazwą Teatru im. Stefana Jaracza

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji