Artykuły

Antyfamiliada

Nadieżda, Vojin, Milena i Andrija to dziesięcio-, dwu­nastoletnie dzieci, które, jak to dzieci, lubią bawić się w dorosłych. Najstarsi rezer­wują sobie role rodziców, młodsi muszą grać potom­stwo. Jednak odgrywane przez nich "sytuacje rodzin­ne" są bardzo dalekie od od­zwierciedlania marzeń o spokojnym, szczęśliwym domu.

Premiera sztuki Biljany Srlbjanović w reżyserii Kry­styny Meissner to nie familiada - przedstawienie opo­wiada o rodzinnej agresji widzianej oczami dziecka.

"Wszyscy bohaterowie to dzieci. Jednak starzeją się i młodnieją wedle potrzeb opowieści; czasem też zmie­niają płeć. Nie powinno to dziwić. Aktorzy - przeciw­nie; nie są dziećmi. To doro­śli ludzie, którzy w sztuce grają dzieci, które z kolei od­grywają dorosłych. Również to nie powinno dziwić" - czy­tamy w didaskaliach sztuki. - Ten spektakl mówi o na­rodzinach agresji, jej korze­niach - opowiada Krystyna Meissner. - Te rodziny, w które bawią się dzieci, poka­zują rozmaite jej formy: nie­tolerancję, chęć podporząd­kowania sobie świata, bru­talność. Z jednej strony bu­dzi to przerażenie, z drugiej współczucie - dla nas sa­mych, dla dzieci, które są w nas. Wszyscy czujemy się skrzywdzeni bez winy.

Biljana Srlbjanović, trzy­dziestoletnia autorka "Sytuacji rodzinnych" z Belgradu, od kilku lat robi zawrotną karierę. "Sytuacje" zostały uznane za najlepszy dramat jugosłowiański, premierowe spektakle sztuki odbywają się na scenach wielu te­atrów Europy zachodniej. - To prawdziwy fenomen i bardzo się cieszę, że udaje się nam ją wystawić tak szybko - mówi Krystyna Me­issner. - Przy braku sztuk współczesnych, które wyra­żałyby nasze emocje, ona próbuje prawdziwie nazwać to, co nas otacza.

Na co dzień autorka pra­cuje w dużej agencji rekla­mowej, co w charaktery­styczny sposób określa sytu­ację artysty końca XX wie­ku. Dziś coraz częściej sztu­ka staje się towarem, a świat reklamy przenika na­wet do tak wysokich jej form, jak teatr. - Na szczę­ście w "Sytuacjach rodzin­nych" nie widać wpływu re­klamy, zazębiania się tych dwóch światów - obiecuje Krystyna Meissner.

W premierowym spekta­klu zobaczymy Renatę Ko­ścielniak, Radosława Ka­ima, Kingę Zabokrzycką i Tomasza Tyndyka. Sceno­grafię do sztuki zaprojekto­wał Andrzej Witkowski, a muzykę skomponował Ja­cek Ostaszewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji