Artykuły

Wałbrzych. Nowy sezon u Szaniawskiego

Z nowym zastępcą dyrektora ds. artystycznych Maciejem Podstawnym Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu wkracza w sezon 2015/2016. Marchewek na zachętę dla widzów jest cale mnóstwo.

Oprócz ośmiu premier wałbrzyska instytucja kulturalna zapowiada kolejne Dni Dramaturgii, XIII Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, wiele działań edukacyjnych, cykl "Raz w miesiącu tłusty czwartek" i nową ofertę biletową.

Wzorem ubiegłych lat nowemu sezonowi w Dramacie nadano tytuł.

- Chcieliśmy w sposób jak najbardziej pojemny, ale też bardzo otwierający i być może zaczepny spotkać się z państwem w tym sezonie pod hasłem "Powodzenia, kowboju!". Chcemy rozmawiać o naszej sytuacji - lokalnej wałbrzyskiej, lokalnej polskiej, o osobistej wobec tej ścierającej się nad naszymi głowami historii i opowiadać o tym, jak ważna jest historia pojedyncza, jak bardzo trzeba skupić wzrok na codziennych bohaterach i w jaki sposób możemy się wsłuchiwać w ten tętent koni ponad naszymi głowami - mówi Maciej Podstawny, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

W tym sezonie widzowie będą mogli również podziwiać nową szatę graficzną teatru. Jednym z wykorzystanych symboli jest marchewka. - Chcemy się w sposób mocny i przejrzysty skomunikować z naszymi widzami po raz kolejny, ale zrobić to być może cieplej, z większą czułością, zrozumieniem. Propagujemy w naszym teatrze często sztukę wymagającą, trudną. Chcemy opowiadać o problemach - uważam, że teatr jest o problemach - ale kluczem jest wspólnota z naszymi widzami. Stąd wyrzucamy kij, postaramy się w tym sezonie nie karcić, nie napominać, ale ze wspólnej pozycji, czasem niemądrej zastanawiać się nad pędem historii, konfliktem mocarstw. Stąd zachęta - marchewka -dodaje.

Najbliższą premierą będzie "Zapolska superstar" w reżyserii Anety Groszyńskiej. W planach jest m.in. kolejny stand-up, debiut młodych twórców w konwencji festiwalu piosenki żołnierskiej i spektakl Marcina Libera oparty na filmie Stanleya Kubricka "Dr Strangelove".

Edukacja to ważny punkt działań "Szaniawskiego", równie istotna co produkcja spektakli. Ich symbolem pod nazwą "Bądź EDU" jest zielone jabłko. To nie tylko propozycje dla młodzieży, ale i dla pozostałych grup wiekowych. - Chcemy rozwijać działania pedagogiczne, czyli uczyć się od widzów i z widzami, a nie ich edukować czy być dla nich edukatorami, tylko wspólnie przez drogę oglądania spektakli, rozumienia, pochylenia się nad nimi, pogłębienia refleksji przechodzić - mówi Dorota Kowalkowska, kierownik literacka teatru.

Na widzów czekają Teatralne komplety, czyli wprowadzenia do spektakli przygotowane przez ich twórców. Kontynuowane będą warsztaty aktorskie i teoretyczne, które odbywały się do tej pory oraz współpraca ze szkołami. Powstanie nowa grupa - Niedorośli. Zainaugurowany zostanie również program Teatr w klasie.

W Dramacie weekend zaczyna się już w czwartek. Podczas "tłustych czwartków" (oczywiście z pączkiem jako symbolem) będą promowane książkowe nowości Wydawnictwa Czarne, z którym teatr nawiązał współpracę. Pierwsze czytanie i spotkanie z Katarzyną Surmiak-Dormańską, autorką książki "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość" już 17 września. W planach są też czytania poetyckie, koncerty, wieczory autorskie. Warto wspomnieć że TDSz w Wałbrzychu znalazł się w prestiżowym gronie 18 teatrów, które biorą udział w programie TEATR POLSKA. We wrześniu i październiku "Szaniawski" wyruszy w podróż po kraju. Ze spektaklem "Męczennicy" w reżyserii Anny Augustynowicz zawita do 9 miast.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji