Artykuły

Kraków. Jesienny repertuar teatrów

Choć wydaje się, że premierowych spektakli tej jesieni jest trochę mniej niż w ubiegłym roku, to w wymiarze artystycznym będzie się działo!

Stary Teatr zapowiada dwie jesienne premiery. Pierwszą widzowie mogą zobaczyć już 3 października, a będzie to "Wróg ludu" Henryka Ibsena w reżyserii Jana Klaty. Kolejna premiera to "Płatonow" Antoniego Czechowa w reżyserii Konstantina Bogomołowa.

Tatr Słowackiego i Opera Krakowska

W Teatrze im. Słowackiego zapowiada się emocjonujący październik. 4 października zobaczymy nieśmiertelnego "Romea i Julię" Williama Szekspira w reżyserii Marcina Hycnara, a 9 października na Scenie Miniatura zapowiedziano premierę spektaklu "Ziemia, planeta ludzi" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego w reżyserii Darii Kopiec. Na październik teatr zapowiada też specjalny spektakl "A to teatr, właśnie!" według scenariusza Anny Burzyńskiej i w reżyserii Krzysztofa Orzechowskiego. Ciekawie zapowiada się "Rytuał" Ingmara Bergmana. Polską prapremierę teatralną tej sztuki zaplanowano na 28 listopada.

Opera Krakowska 25 września zaprasza na premierę "Cyganerii" Giacomo Pucciniego, którą reżyseruje Laco Adamik. Muzyką pokieruje Tomasz Tokarczyk. Na październik zaplanowano muzyczną podróż dla dzieci czyli "Muzykę i Magię". Za reżyserię odpowiada Wojciech Graniczewski, a za kierownictwo muzyczne Andrzej Zarycki i Marek Kluza. W listopadzie zobaczyć będzie można "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Za muzykę odpowiada Łukasz Borowicz. Na grudzień zaplanowano wznowienie "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki w reż. Laca Adamika i pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Kozłowskiego

Bagatela, Groteska, Ludowy

Teatr Bagatela ujawnia na razie plany dotyczące dwóch najbliższych, październikowych premier. 1 października na Scenie na Sarego 7 widzowie zobaczyć mogą "Płomień żądzy" Hanocha Levina w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, a 9 października "Poskromienie złośnicy" w reżyserii Michała Kotańskiego.

Dzieci, rodzice, a może i dziadkowie tej jesieni mogą zobaczyć dwie nowości w Teatrze Groteska. 26 września "Anię z Zielonego Wzgórza" na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery w reżyserii Adolfa Weltschka. Historia niesfornej i uroczej nastolatki zostanie przedstawiona w konwencji musicalu. Najmłodszych zaciekawić natomiast może grudniowa premiera "Trzech świnek" na motywach baśni braci Grimm w reżyserii Lecha Walickiego.

Teatr Ludowy zaczyna od nowej odsłony "Hamleta" Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Minkowskiego, która będzie prezentowana na Scenie Stolarnia od 24 września. Na 30 października zapowiedziano premierę "Kartoteki" Tadeusza Różewicza. Spektakl, m.in. z udziałem młodzieży, przygotowuje Marcin Kalisz. W ramach dodatkowych wydarzeń w listopadzie będzie można zobaczyć festiwal spektakli Teatru Ludowego, a 6 grudnia wziąć udział w świętowaniu 60-lecia Teatru Ludowego m.in. z "Wychowanką" Aleksandra Fredry w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. Wiemy już, że pierwszą premierą po Nowym Roku będzie "Tartuffe" Moliera w reżyserii Tomasa Svobody.

Łaźnia Nowa, Teatr Nowy

W Łaźni Nowej dużo mówi się o przyszłości Nowej Huty. Dlatego już 2 października odbędzie się polska premiera spektaklu "Burn Out City" polsko-niemieckiego kolektywu. Za tekst i reżyserię odpowiada Kainkollektiv, czyli Fabian Lettow, Mirjam Schmuck, którzy kilka lat temu wystawiali w naszym mieście spektakl o swoich krakowskich wrażeniach, czyli "Fasadę 1/2". Tym razem wraz z polskimi dramaturgami - Tomaszem Jękotem i Patrycją Kowańską - przygotowują futurystyczną wariację dotyczącą Nowej Huty. Niemiecka premiera spektaklu odbędzie się w listopadzie. W ostatni weekend października odbędzie się premiera "Przypadku według Krzysztofa Kieślowskiego" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, inspirowana znanym filmem z 1981 roku. Jeszcze w tym roku odbędzie się pilotażowy projekt "Festiwalu z jajami" czyli "Józef Dietl - łowca kołtunów". Podobno festiwal ma być odpowiedzią na malkontenckie głosy, że Kraków to "konserwa i nekropolia".

Dziać będzie się też w Teatrze Nowym. 26 września odbędzie się krakowska premiera "Szwaczek" Pawła Sali w reż. Piotra Siekluckiego. Zapowiada się mocne przedstawienie, czyli historia o wykluczonych, wykorzystywanych kobietach, pozbawionych wszelkich praw, które postanawiają wziąć odwet. Pod koniec listopada spektaklem "Misie uwielbiają miód" Grzegorza Stępniaka zadebiutuje Mikita Valadzko. To przedstawienie zdecydowanie dla dorosłych widzów bazuje na wstrząsającej historii Anatolija Moskwina, który dokonywał mumifikacji znalezionych na cmentarzach zwłok ciał kobiecych.

STU, Barakah

W Teatrze Stu wypada w tym roku 50. sezon artystyczny. W związku z tym w listopadzie zobaczyć będzie można koprodukcję z Teatrem Kamienica, czyli "Kolację na cztery ręce" Paula Barza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego, który reżyseruje też "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego. Premierę przewidziano na 6 grudnia. Jesienią oglądać będzie można jubileuszowy tryptyk "Wędrowanie: Wesele, Wyzwolenie, Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Krzystofa Jasińskiego, a na nowy rok zaplanowano już trzy premiery: "Raj" Franzobla w reżyserii Krzysztofa Pluskoty, "Rewizora" Mikołaja Gogola w reż. Krzysztofa Jasińskiego oraz "Psycho-tera-polityka" Dominika Rettingera w reż. Mirosława Gronowskiego.

W Teatrze Barakah odbędzie się prapremiera sztuki "Bóg Honor Ojczyzna" w reżyserii Any Nowickiej, zaś w Teatrze KTO na grudzień zaplanowano koprodukcję z Krakowskim Teatrem Tańca, czyli "Urodziny". Krakowski Teatr Tańca jeszcze na 21 września zaplanował premierę spektaklu tańca "Nesting". Choreografię przygotowuje Idan Cohen, a pokaz odbędzie się w ICE Kraków Congress Centre.

Variete, Odwrócony, Mumerus, bez Rzędów, M.I.S.T.

Krakowski Teatr Variete jesienią pokaże opowieść o duchach, hazardzie i miłości. Premiera "Przerażonego na śmierć" Rona Aldridge'a planowana jest na 31 października. Od 21 listopada rozpocznie się też cykl Koncertów Variete. Zainauguruje je urodzinowy występ zespołu Voo Voo.

W Teatrze Odwróconym 1 i 2 października odbędzie się premiera "Wariata i zakonnicy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Szymona Budzyka.

30 października Teatr Mumerus przedstawi w Teatrze Zależnym "Stół z powyłamywanymi nogami", rzecz o języku świeżo wykopanych zombi.

W Teatrze bez Rzędów na przełomie września i października zobaczyć można "Balonem przez Afrykę" na podstawie "Pięciu tygodni w balonie" Juliusza Verne.

Teatr M.I.S.T. zapowiada na grudzień premierę opowieści o grupce młodych teatralnych zapaleńców "Romantycy z Solvay 1940" wg scenariusza i w reżyserii Stanisława Michno.

Cricoteka

W Cricotece tej jesieni zobaczyć będzie można m.in. spektakle taneczne oraz performance. Wśród nich jeszcze we wrześniu "Chipping" wg choreografii Anny Konjetzky oraz "Mechaniczne sny" Basi Bujakowskiej. W październiku: "Radiance, lo-res", do którego choreografię przygotowuje Alex Baczyński-Jenkis, "3 P" Kacpra Lipińskiego, "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje" Renaty Piotrowskiej. Kolejne pokazy to: "Uroda życia" Karoliny Garbacik, "Kantor_Tropy: On a Sunny Day", który proponuje Saburo Teshigawara, czy "Balet koparyczny" wg konceptu Izy Szostak. Poza tym dziać będzie się w muzyce w ramach "Polifonii".

Ponadto jesienią i zimą czekają nas w Krakowie dwa festiwale. "Inny level" to hasło 40. edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, którym w tym roku przewodzą Ana Nowicka oraz Monika Kufel z Teatru Barakah. Festiwal odbędzie się od 12 do 17 października.

Z kolei w grudniu w Krakowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, o którym chyba nikomu przypominać nie trzeba, ale warto odnotować, że w tym roku teatralna gorączka zapanuje od 4 do 12 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji