Artykuły

Opole. O czym mówią dziecięce sny? Premiera w Lalkach

Joanna Grabowiecka i Dagna Ślepowrońska stworzyły scenariusz spektaklu w oparciu o dziecięce sny - w najbliższą sobotę zobaczymy efekt ich pracy podczas premiery przedstawienia "Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić" w OTLiA.

- Pomysł, aby zająć się tematyką snów pojawił się już podczas warsztatów, które Joanna Grabowiecka prowadziła w naszym teatrze w ramach projektu "Odyseja" - zdradza Krystian Kobyłka, dyrektor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

- Od początku wiedziałam, że tekst scenariusza nie może powstać na zamówienie - mówi Joanna Grabowiecka, reżyserka. - Dlatego też zaprosiłam do współpracy Dagnę Ślepowrońską, która jest psychoterapeutką i dramaturżką, która ma wspaniały kontakt z dziećmi. Odbyłyśmy kilka spotkań z dziećmi Opolszczyzny, ale też spotkałam się z podopiecznymi przedszkola dla dzieci słabowidzących w Warszawie. Na tej tkance powstał scenariusz.

Praca nad spektaklem trwała łącznie dwa miesiące. Jakub Kowalczyk, odtwórca roli Pana Kota, przyznaje, że ciąży na twórcach niemała odpowiedzialność, w związku z tym, że na warsztat wzięto dziecięce sny. Z kolei Elżbieta Żłobicka, odtwórczyni roli Babci podkreśla, że najważniejsza jest prawda płynąca ze sceny, która trafi do serc publiczności.

Oniryczna scenografia, muzyka stworzona we współpracy dobrze znanego opolskiej publiczności Sambora Dudzińskiego oraz Michała Kowalskiego, wykonywana na żywo, a także surrealistyczne kostiumy - zapowiadają emocjonującą podróż głównej bohaterki, Luny, poprzez sny.

O zapowiedzianym w tytule spektaklu przebudzeniu, które ma nastąpić po zaśnięciu, reżyserka mówi: - Zdanie "Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić" pochodzi od dziewczynki, która stworzyła książeczkę dla innych dzieci w ramach jednej z organizowanych przez nas akcji "Dzieci dzieciom". Tamto zdanie mocno zapadło mi w pamięć i pomyślałam, że tkwi w nim niezwykła mądrość. W snach wyjaśnia nam się wiele spraw, z którymi mamy problem na jawie, "śni" nam się też, kiedy przeżywamy coś niezwykle pięknego i wszystko przypomina sen - jest to bardzo pojemne. Kiedy zasypiamy, dowiadujemy wielu ważnych rzeczy o nas samych - to jest właśnie ten moment przebudzenia.

- Spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa prac dzieci z Indonezji i Sahary, dzieci nomadów, które specjalnie dla nas narysowały swoje sny- dodaje Grabowiecka. Część prac wykonanych w ramach tego projektu stała się również materiałem pracy Magdaleny Hlawacz, opolskiej artystki. Hlawacz stworzyła kompilację różnych elementów pojawiających się w rysunkach, które pojawiły się na poduszkach i koszulkach - zostaną one wysłane do dzieci zza granicy, które przysłały reżyserce swoje rysunki.

Prezentacji spektaklu towarzyszyć będzie również wystawa multimedialna "Kołysanki" - wybór animacji studenckich zrealizowanych w pracowni multimediów Instytutu Sztuki UO. Wystawa pojawi się na Scenie na Piętrze OTLiA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji