Artykuły

Kraków. "Ania z Zielonego Wzgórza" otworzy sezon w Grotesce

Inscenizacja "Ani z Zielonego Wzgórza" na podstawie powieści Lucy Maud Montgomery otworzy 71. sezon w krakowskim Teatrze Groteska. Jak podkreślił reżyser spektaklu Adolf Weltschek, to "spektakl dramatyczny z elementami teatru muzycznego". Premiera w najbliższy piątek.

- "Ania z Zielonego Wzgórza" to klasyka i tytuł bardzo zobowiązujący. To dla płci pięknej pozycja niemal taka, jak dla Polaków "Trylogia". Nie ma chyba dziewczyny, która by nie znała tej powieści. Uważamy, że warto w teatrze sięgać po klasykę. Nie uwspółcześniamy jej, nie uciekamy od epoki, kostiumów i dialogów. Wydaje się nam wszystkim, że robienie w taki sposób klasyki jeszcze bardziej wzmacnia jej wartość - mówił w środę podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor Teatru Groteska i reżyser Adolf Weltschek. Jak podkreślał, spektakl jest potwierdzeniem, że problemy, które trapią nas dzisiaj, są uniwersalne.

Autorką scenariusza, scenografii, animacji oraz tekstów piosenek jest Małgorzata Zwolińska, a muzykę napisał Piotr Klimek. - Być może historia Ani uświadomi nam dorosłym, czego nie mamy, albo co tracimy, nie mając czasu dla własnych dzieci. Ta historia jest nawet bardziej potrzebna dorosłym niż dzieciom - mówiła Zwolińska. Podkreśliła, że dominujący element scenografii - drzewo - to metafora "życia, rodziny, bezpieczeństwa".

Grająca Anię Dominika Guzek mówiła, że Ania na początku jest grzeczną dziewczynką, choć już w pierwszym akcie widać przebłyski jej temperamentu, który później ujawnia się w pełni. - Dziś też gdzieś są te Anie, które nie mają domu. Ktoś je przygarnia i ma problem z akceptacją, bo nie wie do końca, jaka Ania będzie. Myśmy chcieli chłopca, przysłano dziewczynkę. Ważne, że ją akceptujemy, że wszystko zaczyna się wokół niej kręcić. To także przedstawienie o akceptacji, o wpływie młodego człowieka na życie dorosłych - mówił wcielający się w postać Mateusza Włodzimierz Jasiński.

W spektaklu grają: Anię - Dominika Guzek i Natalia Hodurek (gościnnie PWST), Marylę - gościnie Anna Sokołowska, Mateusza - Włodzimierz Jasiński, Małgorzatę - Olga Przeklasa, Dianę - Diana Jędrzejewska, panią Spencer - Monika Filipowicz, pannę Stacy - Katarzyna Kopczyk, a panią Blewett i zawiadowcę - Bartosz Watemborski. - Chcieliśmy znaleźć szczególny typ psychofizyczności dla najbardziej "dożartej" postaci w książce - pani Blewett - mówił PAP Weltschek, wyjaśniając obsadzenie w podwójnej roli, także kobiecej, Bartosza Watemborskiego.

12 piosenek śpiewanych w spektaklu zostanie zarejestrowanych na płycie, która ukaże się w grudniu. Dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie Domu Małego Dziecka im. Jana Brzechwy w Krakowie, który podobnie jak Teatr Groteska działa od 70 lat.

W tym sezonie w Teatrze Groteska zaplanowano także inscenizację "Przygód Tomka Sawyera" oraz bajki dla najmłodszych "Trzy świnki". Nie będzie natomiast kolejnej - "Reality Shopki Show" z udziałem polityków, bo jak tłumaczył dyrektor Weltschek, jej formuła po 15 latach się wyczerpała. Gośćmi cyklu "Kod Mistrzów" będą: Stefan Chwin, Maja Komorowska, Artur Rojek, Zygmunt Konieczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji