Artykuły

Warszawa. "Czy mamy w Polsce cenzurę religijną?" - dziś debata w IT

W środę, 7 października o godz. 20 Instytut Teatralny zaprasza na spotkanie "Czy mamy w Polsce cenzurę religijną?" w ramach którego odbędą się spektakl Chóru Kobiet "Magnificat", debata i promocja książki "Golgota Picnic Polska. Sztuka - religia - demokracja".

Wydarzenia, które rozgrywały się wokół spektaklu "Golgota Picnic" w czerwcu 2014 roku w całej Polsce, jak żaden dotąd przypadek ingerencji cenzorskich po 1989 roku ujawniły charakterystyczny splot religijnych, politycznych i ekonomicznych uwarunkowań, który determinuje dziś przestrzeń publiczną w Polsce.

Traktując tę sprawę jako szczególnie interesujący "przypadek diagnostyczny", zadamy pytania o warunki wolności wypowiedzi i twórczości artystycznej w dzisiejszej Polsce. O religię i sztukę w przestrzeni wspólnej. W debacie, którą poprowadzi Edwin Bendyk, wezmą udział ks. Andrzeja Draguła, Hanna Wróblewska i Ewy Majewska. Rozmowę poprzedzi spektakl Chóru Kobiet "Magnificat" w reżyserii Marty Górnickiej - jedna z ważniejszych wypowiedzi artystycznych odnoszących się do kwestii splotu religii i władzy.

Spotkanie będzie także premierą książki "Golgota Picnic Polska. Sztuka - religia - demokracja", red. Agata Adamiecka-Sitek, Iwona Kurz, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2015.

Spektakl rozpocznie się o godz. 20:00, a debata i promocja o 21:00, na oba wydarzenia wstęp wolny.

Spotkanie odbywa się w ramach "Dziedzińca Dialogu", który jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 cyklu spotkań "Dziedziniec Pogan", organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury.

O książce "Golgota Picnic Polska. Sztuka - religia - demokracja":

"Instytucje i organizacje kulturalne! Zorganizujcie projekcję lub czytanie dramatu "Golgota Picnic" w geście sprzeciwu" - tak zaczynało się wezwanie do ludzi kultury po tym, jak pod presją nacisków środowisk prawicowych i Kościoła, przy braku wsparcia ze stron władz miasta i policji, dyrektor Malta Festival Poznań odwołał pokazy spektaklu "Golgota Picnic" Rodriga Garcíi, planowane na 27 czerwca 2014 roku.

Zorganizowane wówczas w całej Polsce "Pikniki Golgota" - czytania tekstu i pokazy rejestracji spektaklu - były reakcją na (auto)cenzurę w dziedzinie sztuki, bierność instytucji państwa, działania Kościoła, groźby użycia przemocy, oraz próbą odzyskania konstytucyjnych uprawnień: prawa do bezpieczeństwa, do swobodnego uczestniczenia w kulturze, do wolności ekspresji artystycznej.

Całe to wydarzenie - od pierwszych protestów przeciwników "Golgota Picnic", przez decyzję Festiwalu, po ogólnopolski protest obrońców wolności sztuki - skupia w sobie, jak w soczewce, podstawowe pytania o współczesną Polskę: o kształt naszej demokracji, o formy komunikacji i prowadzenia sporów, o wolność religijną i wolność artystyczną, rolę sztuki i odpowiedzialność instytucji sztuki, o przestrzeń publiczną i jej podział: obecność w niej głosu różnych grup społecznych.

Wśród autorów m.in. Edwin Bendyk, Anna R. Burzyńska, Jakub Dąbrowski, Łucja Iwanczewska, Marta Keil, Izabela Kowalczyk, Ewa Łętowska, Antek Michnik, Beata Siemieniako, Jan Woleński, Wojtek Ziemilski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji