Artykuły

Warszawa. "Niezła sztuka" w Iluzjonie

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej zaprasza na "Niezłą sztukę" - czyli znane już widzom kina cykle: National Theatre Live, na który składają się retransmisje spektakli z narodowej sceny Wielkiej Brytanii w Londynie oraz Wystawy na ekranie - filmowy spacer pośród arcydzieł słynnych mistrzów malarstwa.

18 października w ramach NTLive publiczność Iluzjonu zobaczy "Widok z mostu". Spektakl ten, będący adaptacją sztuki Arthura Millera - bohatera październikowego przeglądu w Iluzjonie, to kolejna próba konfrontacji z "amerykańskim snem", w której autor stara się ukazać ciemną stronę opowieści o szczęściu i karierze.

Eddie Carbone, doker z Brooklynu (w tej roli znany polskim widzom z ról w takich filmach jak "Gang Rosenthala", "Gra tajemnic" czy "Sherlock Holmes" - Mark Strong), zaprasza kuzynów z Sycylii do kraju wolności. Kiedy jeden z nich zakochuje się w jego pięknej siostrzenicy, emigranci odkrywają, że wolność ma jednak swoją cenę. Zazdrość i brak zaufania Eddiego odsłaniają głęboki sekret, który prowadzi go ostatecznie do zdrady własnych przekonań i zasad. Spektakl został zrealizowany na podstawie sztuki Arthura Millera, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w październiku.

25 października w cyklu Wystawy na ekranie zobaczymy "Dziewczynę z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu". Tym razem przyjrzymy się z bliska słynnemu obrazowi Johannesa Vermeera i spróbujemy poszukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z dziełem i jego twórcą. Kim była postać z obrazu? Dlaczego pozowała mistrzowi? Z jakiego powodu dzieło to po dziś dzień wzbudza tak wiele emocji?

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl;

***

O londyńskim National Theatre i "NT Live"

Pierwsza transmisja HD (przekaz LIVE) przedstawienia z cyklu "National Theatre Live" ("NT Live") miała miejsce 25 czerwca 2009 roku: pokazano wtedy "Fedrę", klasycystyczną tragedię Jeana Racine'a. W postać tytułową wcieliła się Helen Mirren, laureatka Oscara za rolę Elżbiety II w filmie "Królowa" (dziś możemy ją podziwiać - w ramach cyklu "NT Live" - w sztuce teatralnej autorstwa scenarzysty tego filmu, w "Audiencji" Petera Morgana, gdzie też gra królową Wielkiej Brytanii).

Choć transmisja "Fedry" - w jakości obrazu High Definition (HD) i dźwięku Dolby Digital Surround - stanowiła pewnego rodzaju nowość (do tej pory swoje spektakle transmitowały jedynie teatry operowe, a nie dramatyczne), zgromadziła przed ekranami kin ponad 50.000 widzów. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata.

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę - "Hamleta" Williama Shakespeare'a. W postać duńskiego królewicza wcielił się Peter O'Toole. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki. W latach 1963-75 zespół występował w budynku Old Vic Theatre, od 1976 - we własnym, nowoczesnym gmachu dysponującym trzema nietypowo skonstruowanymi scenami. Okazały budynek, będący dziś ikoną brutalizmu, wzniesiono nad Tamizą, w dzielnicy South Bank.

Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare'a), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów. Od 2003 roku dyrektorem artystycznym sceny jest Nicholas Hytner.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji