Artykuły

Kraków. Premiera książek Hanocha Levina na Krakowskich Targach Książki

25 października o godz. 18.00 Agencja Dramatu i Teatru ADiT zaprasza na premierę książek autorstwa Hanocha Levina na Krakowskich Targach Książek.

Premiera na Krakowskich Targach Książki. Zapraszamy na stoisko ATENEUM - A6 oraz promocję do Teatru Bagatela w Krakowie, ul. Sarego 7, w dniu 25.10. (niedziela) o godz. 18.00

Hanoch Levin

"Wielka nierządnica z Babilonu i inne sztuki mityczne" (45 złotych, str. 320, ISBN: 978-83-60699-28-7, twarda oprawa)

Hanoch Levin

"Udręka życia i inne dramaty rodzinne" (60 złotych, str. 450, ISBN: 978-83-60699-27-0, twarda oprawa)

To wybór łącznie 18 tekstów w przekładach tłumaczy: Agnieszka Olek, Ela Sidi, Michał Handelzalc, Włodzimierz Leder, Michał Sobelman. Ze wstępami Justyny Biernat. Dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Hanoch Levin (1943 - 1999), jeden z najbardziej rozpoznawalnych izraelskich artystów, wystawiany i ceniony na całym świecie. Reżyser, autor dramatów, opowiadań, piosenek, wierszy i książek dla dzieci. Powstają o nim prace naukowe, książki, artykuły, organizowane są konferencje i wystawy poświęcone jego wizji teatru. Levin jest twórcą oryginalnego języka, przez jednych uwielbiany, przez innych krytykowany za brutalne, nazbyt wulgarne - w ich ocenie - środki ekspresji. Prezentowane w niniejszej antologii dramaty są rozważaniami nad sensem cierpienia, istnieniem Boga i losem człowieka w jego zmaganiu się z przeznaczeniem

"Publikowane w niniejszej antologii teksty powstawały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, tworząc panoramę mitycznych postaci i opowieści przekształcanych przez twórczą wyobraźnię Levina. Pisarz, poeta i krytyk teatralny Haim Nagid nazywał je dramatami mitycznymi lub metafizycznymi, natomiast dla izraelskiej znawczyni teatru i dramatu Nurit Yaari są one spektaklami losu. Badacze izraelskiego teatru Ahuva Belkin i Gad Kaynar z kolei wpisują twórczość Levina, obok Nissima Aloniego czy Josefa Bar-Josefa, w nurt dramatów uniwersalno-egzystencjalistycznych, ponieważ dotykają one kwestii samotności i lęku. (...) Mit oraz baśń w zbiorze tekstów nazywanych mitycznymi czy metafizycznymi stają się dla Levina kolejnym narzędziem, inspirującym tworzywem w procesie ustanawiania własnej, fikcyjnej rzeczywistości.

Rzeczywistość ta doskonale eksploruje bogactwo antyku, w szczególności grozę i okrucieństwo mitycznych opowieści oraz komediową dosadność. Mit splata się z realnością w ostatniej scenie szpitalnej, w której Levin wraz ze swoimi fikcyjnymi, konającymi bohaterami w sposób karykaturalny, ale i niezwykle intymny mierzy się ze strachem przed przemijaniem."

Ze wstępu Justyny Biernat do "Wielkiej Nierządnicy...", pt.: "Ocean wytchnienia. Dramaturgia Hanocha Levina".

"Bogactwo twórczości Hanocha Levina kryje się przede wszystkim w różnorodności gatunków, jakimi umiejętnie operował. Pisarz, poeta i krytyk teatralny Haim Nagid zwykł tę różnorodność porządkować wedle klucza chronologicznego. Według niego pierwszy etap działalności artystycznej Levina znamionują kabarety satyryczne, do drugiego należą komedie rodzinne, zaś do ostatniego dramaty mityczne.

Levin był przede wszystkim wielkim komentatorem swojej młodej ojczyzny, reagującym na społeczne i polityczne pulsacje miast, w których przyszło mu tworzyć. Cykl dramatów zwanych rodzinnymi czy domowymi to reminiscencje jego rodzinnej, polsko-żydowskiej dzielnicy Neve Szanen na południu Tel Awiwu; to także jidyszowo-polsko brzmiące imiona, znane ulice i miejsca. (...) Levin doskonale operuje literackimi gatunkami, łącząc ich potencjały z własną wrażliwością. Zawsze jednak myśli o scenie. Tekst to dla niego, podatne na liczne przekształcenia, teatralne tworzywo. To zapis scenicznego doświadczenia, które w życiu artystycznym Levina pełniło rolę prymarną i ku któremu podążały niemal wszystkie jego literackie wysiłki."

Ze wstępu Justyny Biernat do "Udręki życia i innych dramatów rodzinnych", pt.: "Laboratorium doświadczeń. Dramaturgia Hanocha Levina".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji