Artykuły

Szczecin. Premiera "Trollgatan. Ulica trolli" w Teatrze Współczesnym

- Opowieść o Polakach, którzy marzą o dobrobycie, myśląc o Szwecji - mówi Tomasz Kaczorowski. W sobotę premiera "Trollgatan. Ulica trolli", którą Teatr Współczesny zaczyna cykl "Pikseloza".

To będzie debiutanckie przedstawienie Kaczorowskiego, który w Szczecinie asystował Annie Augustynowicz przy przygotowywaniu "Akropolis". - Wychodziliśmy z założenia, że chcemy przyjrzeć się kondycji współczesnej Europy i jak Polacy się w tej Europie odnajdują, gdzie są nasze wzorce, aspiracje i czy nie są one aby tylko wyobrażeniami, ułudą - mówi reżyser.

Akcja dzieje się w pewnym klubie w Malmoe, w którym coś się wydarza (czego reżyser nie zdradzi). Na miejscu spotkali się Szwedzi i Polacy, m.in. Lars, student architektury, Sven, szwedzki dziennikarz ze Sztokholmu, Andżela, dziewczyna z Ikei.

- Przyglądamy się temu społeczeństwu, pokazujemy je przez skrajne postawy, nie starając się oceniać, która jest dobra, która zła - zaznacza Kaczorowski. - Raczej do czego obie, tzn. hiperpoprawność polityczna oraz fundamentalizm, mogą doprowadzić, kiedy nie rozmawiają ze sobą.

Inspiracją do scenariusza "Trollgatan. Ulica trolli" były reportaże, m.in. "Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści" Gellerta Tamasa, "Czuły punkt. Teatr, naziści, zbrodnia" Elisabeth Asbrinck oraz "Jeden z nas" Asne Seierstad, biografia Breivika.

- Zależy mi, żeby wywołać niepokój - mówi reżyser. - Zasiać ferment tego, że nie jesteśmy z boku problemów, które dzieją się tuż za granicami, niemiecką, Bałtykiem czy na Ukrainie. Jesteśmy częścią tego regionu, a wolność nigdy nie jest dana nam na zawsze.

- Przedstawienie jest częścią projektu kuratorskiego "Pikseloza", który zaproponował na scenę Teatru Współczesnego Piotr Ratajczak - mówi Kamila Paradowska, kierownik literacki TW. - To będzie cykl trzech premier, które przygotują młodzi reżyserzy, ale też okazja do spotkania z publicznością i porozmawiania na tematy bardzo aktualne, gorące, które powodują wiele lęków, wzbudzają kontrowersje.

Dlatego TW po spektaklu 30 października zaprasza na debatę, w której wezmą udział Edwin Bendyk, publicysta "Polityki", prof. Inga Iwasiów i jezuita ks. Wacław Oszajca.

A w czwartek (22 października) w Teatrze Małym o godz. 18 pokaz filmu "Intruz" (na zdjęciu) w reż. Magnusa von Horna, połączony z prelekcją Piotra Ratajczaka. Wstęp na bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie teatru.

Premiera "Trollgatan. Ulica trolli" w sobotę (24 października) w Malarni, małej scenie Teatru Współczesnego, o godz. 19.30. Kolejne (premiera prasowa) w niedzielę o godz. 19.30 (bilety wyprzedane). Kolejne przedstawienia 29-31 października. Bilety 32 i 26 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji