Artykuły

Kraków. Wystawa w muzealnym magazynie

29 października o godz. 18. W Muzeum Etnograficznym - plac Wolnica 1, odbędzie się wernisaż nowej wystawy pt. "Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora".

Wystawa proponuje widzom odczytywanie rzeczy ludzkich (eksponatów MEK) poprzez Kantora, którego pisma obficie przywołujemy, ale też poprzez własną wyobraźnię, pamięć, wrażliwość i otwarcie na perspektywę innych.

Atrakcyjny dla mieszkańców Krakowa, lecz nie tylko, może być fakt, iż publiczność zaproszona zostanie w przestrzeń zwykle niedostępną dla zwiedzających - na strych ratusza przy placu Wolnica, który używany jest na co dzień jako muzealny magazyn. Właśnie w tej tajemniczej, niemal niezmienionej przez nas przestrzeni przygotowana zostanie ekspozycja.

Co łączy zbiory Muzeum Etnograficznego oraz twórczość Tadeusza Kantora?

Wystawa "Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora" bada relację pomiędzy dziełem twórcy Teatru Cricot 2 i bytem Muzeum Etnograficznego, przykładając pojęcia BIO-OBIEKTU oraz RZECZYWISTOŚCI NAJNIŻSZEJ RANGI do pracy instytucji, która od stulecia gromadzi rzeczy ludzkie. Dlaczego? Po co?

Swoją kolekcję Muzeum tworzy w sposób bliski metodzie Kantora: wyrywając rzeczy

z codzienności, a tym samym pozbawiając je więzi z życiem. Paradoksalnie, gromadząc przedmioty w szlachetniej intencji, jako przejawy kultury (cennej, bo wpisanej w życie), zarazem unicestwia ich żywotność, tworząc w ten sposób - chcąc nie chcąc - przestrzenie PRZEDMIOTÓW BIEDNYCH.

Czy Muzeum może zachować siłę i sprawczość takich rzeczy? Czy jest zdolne wytworzyć "ciśnienie potrzebne do wyrzucenia ładunku w przyszłość"? Czy może być miejscem, do którego przychodzi się, by szukać się prawdy o sobie?

Wystawa proponuje odczytywanie rzeczy ludzkich poprzez Kantora, którego pisma obficie przywołujemy, ale też poprzez własną wyobraźnię, pamięć, wrażliwość i otwarcie na perspektywę innych. Publiczność wkroczy (zaproszona zostanie) w przestrzeń peryferyjną Muzeum, niejako NA MARGINES wystawy stałej, to jest na strych, używany na co dzień jako magazyn podręczny ("marginesy zawsze są miejscem do rozszerzania wolnej wyobraźni").

**

"Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora"

wystawa

30.10 - 13.12.2015

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

plac Wolnica 1, Kraków

.

Wernisaż wystawy:

29 października, godz. 18.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji