Artykuły

Poznań. Romuald Twardowski z Nagrodą Jerzego Kurczewskiego

Profesor Romuald Twardowski, kompozytor i pedagog, twórca muzyki chóralnej, jest kolejnym laureatem Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, wyróżnienia przyznawanego ludziom związanym z chóralistyką.

Taką decyzję podjęła kapituła tego wyróżnienia obradująca we wtorek w Poznaniu.

Jej przewodniczący profesor Krzysztof Meyer w uzasadnieniu powiedział: - Tę kandydaturę zaakceptowaliśmy bez dyskusji. Byliśmy zgodni, że Romuald Twardowski na tę nagrodę zasługuje i to nie tylko dlatego, że ma 85 lat. To przede wszystkim wybitna postać, którego lwią część twórczości zajmują utwory dla chórów. Zarówno a cappella, jak i z orkiestrą. Dodam, że odebrał on znakomite wykształcenie muzyczne. Najpierw w Wilnie, gdzie studiował kompozycję i fortepian, potem w Warszawie, gdzie studiował kompozycję u profesora Bolesława Woytowicza i wreszcie w Paryżu, gdzie był jednym z ostatnich studentów Nadii Boulanger.

Romuald Twardowski nigdy nie był wyznawcą awangardy, ale wykorzystywał elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego. W jego twórczości niezwykle mocny jest nurt muzyki religijnej, którego przykładem mogą być takie kompozycje jak "Mała liturgia prawosławna na zespół wokalny i trzy grupy instrumentów", "Laudate Dominum , dialog na chóry mieszane", "Chwalitie Imia Gospodina na chór mieszany" czy "Pieśni Maryjne na sopran i małą orkiestrę symfoniczną".

Romuald Twardowski jest laureatem wielu nagród. Jego utwór "Antifone per tre gruppi d'orchestra" zdobył w 1961 roku I nagrodę Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w roku 1963 II miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Dwukrotnie w roku 1965 za balet pantomimę "Posągi czarnoksiężnika" i w 1973 za dramat muzyczny "Lord Jim" był laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. księcia Rainiera w Monako. W roku 1994 był laureatem nagrody AGEC - Zachodnioeuropejskiej Federacji Towarzystw Chóralnych oraz dorocznej nagrody Związku Kompozytorów Polskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji