Artykuły

TVP Kultura. Film dokumentalny "Krąg Kantora"

8 grudnia o godz. 18.45 na antenie TVP Kultura odbędzie się emisja filmu dokumentalnego o wybitnych polskich artystach skupionych wokół Tadeusza Kantora.

Konstrukcja filmu jest zbudowana wokół postaci Tadeusza Kantora, który w czasie wojny był liderem i autorytetem dla młodych plastyków. Stworzył nowe środowisko artystyczne znajdując młodych i utalentowanych ludzi w niemieckiej szkole Przemysłu Artystycznego Kunstgewerbeschule. Film jest opowieścią o pasji bohaterów i kształtowaniu się osobowości artystycznych, które rozwijały w podziemiu polską sztukę w czasie II wojny światowej. Z tego kręgu wyrosło znaczące pokolenie dla losów polskiej kultury i sztuki. Wywodzą się z niego m.in.: Jerzy Nowosielski, Kazimierz Mikulski, Jerzy i Lidia Skarzyńscy, Wojciech Jerzy Has oraz Marek Rostworowski.

Film daje możliwość skonfrontowania własnych refleksji na temat sensu sztuki z poglądami ostatniego pokolenia, które tworzyło w latach okupacji. Trudno nam dziś sobie wyobrazić, że można było malować i grać w tajnych spektaklach wiedząc, że w tym samym czasie niewinni ludzie byli aresztowani, torturowani, wywożeni do obozów koncentracyjnych. Młodzi artyści skupiający się wokół Tadeusza Kantora narażali swoje życie. Pasjonowali się sztuką współczesną, zakazaną przez Niemców - kubizmem, surrealizmem i abstrakcją. Za udział w tajnych spotkaniach i spektaklach mogli zostać aresztowani. Pomimo zagrożenia sztuka była dla nich najważniejsza. Stanowiła nie tylko obronę psychiczną, ale była także formą reakcji i sprzeciwu wobec okupanta.

Film jest bogato obrazowany materiałami archiwalnymi m.in.: z Telewizji Polskiej, francuskiego INA - L'INSTITUT NATIONAL DE L'AUDIOWISUEL, Filmoteki Narodowej, Polskiego Radia i z licznych i innych instytucji oraz prywatnych zbiorów. W materiałach archiwalnych pojawiają się: Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Wojciech Jerzy Has, Jerzy Skarżyński, Kazimierz Mikulski, Jerzy Turowicz, Tadeusz Brzozowski, Tadeusz Kwiatkowski oraz Władysław Śmiga.

***

Polska w dokumencie - "Krąg Kantora" / reż. Adrianna i Iwo Książek

8 grudnia godz. 18:45 TVP Kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji