Artykuły

Toruń. Rusza sala na Jordankach

Już 12 grudnia swe podwoje otwiera wielofunkcyjna sala koncertowo-kongresowa na toruńskich Jordankach. Jest to jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów kulturalnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Sala, którą zaprojektował światowej sławy hiszpański architekt Fernando Menis, znajduje się w centrum Torunia. Jej nowoczesna bryła doskonale wpisuje się w zabytkowy charakter starówki. Kilka lat temu na Festiwalu Architektury Światowej toruński obiekt uznano za najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

Sala na Jordankach to właściwie dwie sale koncertowe - jedna na 880, a druga na 300 miejsc, które można połączyć za pomocą rozsuwanych ścian, to scena plenerowa i doskonale wyposażone garderoby, sale konferencyjne, miejsca noclegowe i parking.

Obiekt został pomyślany jako wielofunkcyjny. Daje to możliwość organizacji koncertów muzycznych - zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, operowych, musichallowych czy projekcji kinowych, ale też targów, pokazów mody, szkoleń, konferencji.

W sali na Jordankach zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Np. większa część kompleksu jest wyłożona tzw. pikado - konglomeratem betonu z dodatkiem kruszywa melafirowego i cegły. Powstaje ono w ten sposób, że na jednej stronie szalunku przyklejana jest połamana i chaotycznie ułożona cegła. Między jego drugą stroną a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. W ten sposób Fernando Menis chciał nawiązać do stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówka Torunia.

Aby zapewnić odpowiednią akustykę dla różnego rodzaju wydarzeń, zaprojektowano ruchome sufity. Składa się na nie pięć brył pełniących rolę ekranów akustycznych, które poprzez zmianę wysokości podwieszenia zmieniają kubaturę sali koncertowej, a przez to czas pogłosu. System podnoszenia i opuszczania kopuł napędzany jest przez pięć zespołów wciągarek po sześć sztuk w zespole.

Widownia na Jordankach jest mobilna. Oznacza to, że może być kształtowana w zależności od odbywających się imprez. Konfigurowanie scenicznej rzeczywistości umożliwiają zapadnie sceniczne. Bez nich zmiana przestrzeni sceny i scenografii byłaby niemożliwa. Zastosowane w toruńskiej sali rozwiązanie techniczne polegające na pracy zapadni na czterech serapidach łańcuchowych jest pierwszym tego typu rozwiązaniem w Polsce.

Sala jest wyposażona w pięć scenicznych zapadni dwupoziomowych, które służą do kształtowania przestrzeni sceny. Zapadnia jednopoziomowa kieszeni tylnej jest najwyższą w Polsce. Jej długość to ok. 17 m, szerokość 4 m. Zespół napędowy tworzą 4 spiralifty napędzane silnikami elektrycznymi.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest także system wysokociśnieniowej mgły wodnej, który stanowi stałe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Czynnikiem gaśniczym jest woda, która pod wysokim ciśnieniem, w specjalnie skonstruowanych dyszach, przetwarzana jest w mgłę wodną. Wysoka intensywność parowania umożliwia odbiór ogromnej ilości ciepła ze źródła pożaru. System jest bezpieczny i ekologiczny. Dzięki temu, że mgła wodna absorbuje cząsteczki dymu i agresywnych gazów, zmniejsza się skażenie powietrza, a zwiększa się widoczność, co poprawia warunki ewakuacji i prowadzenia akcji gaśniczej.

Budynek wielofunkcyjnej sali koncertowej na Jordankach to również nowoczesne centrum konferencyjne, w którym można organizować różnorodne spotkania biznesowe, firmowe wydarzenia, gale, duże konferencje i targi do 1200 uczestników. Jest tu nie tylko sala koncertowa i kameralna, ale również zespół trzech modularnych sal konferencyjnych, który umożliwia organizację zarówno kameralnych spotkań biznesowych, jak i dużych konferencji, szkoleń i prezentacji dla 150 osób. Według branżowego miesięcznika MICE Poland, CKK Jordanki będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Polsce.

Na Jordankach będą się też mogły odbywać projekcje filmowe. Sala kameralna będzie wyposażona w system kina 3D takiego samego rodzaju, jaki jest wykorzystywany w najnowocześniejszych salach kinowych w multipleksach. Dzięki niemu będzie można wyświetlać filmy nakręcone w technice 3D, które daje wrażenie głębi i trójwymiarowości obrazu.

Uroczyste otwarcie sali koncertowej odbędzie się 12 grudnia. Podczas koncertu inauguracyjnego - w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która w sali będzie miała swą siedzibę - zabrzmi IX symfonia d-moll op. 25 Ludwika van Beethovena i specjalny utwór związanego z Toruniem kompozytora Piotra Mossa - Hommage Toruń.

Pozostała część roku także zapowiada się koncertowo. 13 grudnia widzowie będą mogli zobaczyć najpiękniejsze choreografie Mazowsza podczas jubileuszowego koncertu zespołu. 14 grudnia na Jordankach wystąpi Goran Bregović, 15 - Lisa Stansfield, a 16 - zespół Hey. 17 grudnia czołówka polskich wykonawców z towarzyszeniem Orkiestry Adama Sztaby i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Adama Sztaby wyruszy w podróż przez wszystkie okresy twórczości Grzegorza Ciechowskiego podczas wyjątkowego koncertu dedykowanego pamięci artysty.

Bardzo ciekawie zapowiada się nowatorski projekt łączący muzykę klasyczną i turntablism zatytułowany "Steve Nash&TurntableOrchestra Symfonicznie", który odbędzie się 18 grudnia z udziałem 9 najlepszych polskich DJ-ów. 20 grudnia wystąpi Justyna Steczkowska z Orkiestrą Cygańską. Cykl grudniowych koncertów zakończy Wielka Gala Sylwestrowa z udziałem znakomitych solistów - sopranistki Wioletty Białk, tenora Adama Zdunikowskiego i gościa specjalnego - Krzysztofa Kiljańskiego. Artyści zaprezentują zróżnicowany repertuar - solowe arie m.in. Lehara, Straussa i Kalmana, duety z największych operetek i musicali, a także utwory muzyki rozrywkowej i popularnej. Solistom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji