Artykuły

Katowice. Tytuł Miasta Muzyki szansą na rozwój rynku muzycznego

Otrzymanie tytułu Miasta Muzyki UNESCO przez Katowice zwiększy prestiż miasta na arenie międzynarodowej i wpłynie na rozwój miejscowego rynku muzycznego - podkreślali w poniedziałek prezydent miasta oraz przedstawiciele miejskich instytucji na konferencji prasowej.

Katowice od piątku są pierwszym Miastem Muzyki UNESCO w Europie Środkowo-Wschodniej. Dotychczas jedynym polskim miastem należącym do Sieci Miast Kreatywnych był Kraków - od 2013 r. Miasto Literatury.

Nawiązując do swojego pierwszego roku prezydentury w Katowicach Marcin Krupa podkreślił, że "to jest największy sukces tego roku i kapitalnie, że nam się to udało właśnie w 150-lecie miasta". Krupa zaznaczył również, że przynależność do Sieci Miast Kreatywnych jest potwierdzeniem zmian przemiany Katowic z miasta poprzemysłowego w miasto przemysłów kreatywnych; zwiększy również prestiż miasta na arenie międzynarodowej.

Rzecznik Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów Łukasz Kałębasiak podkreślił, że tytuł "przede wszystkim ma być impulsem do rozwoju przemysłu muzycznego w Katowicach". "To będziemy starali się robić chociażby powołując Music Hub, czyli rodzaj inkubatora muzycznego dla młodych artystów, menedżerów, wszystkich tych, którzy chcą działać na rynku muzycznym" - zaznaczył Kałębasiak.

Planowane jest również powołanie Baroque Factory, łączącego muzykę dawną ze współczesnymi działaniami artystycznymi; powstaje także strategia rozwoju rynku muzycznego. Kałębasiak dodał, że członkostwo Katowic w Sieci "stanie się również zachętą przyciągającą do miasta gości z całej Polski i zagranicy, co da dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej gospodarki".

Tytuł przyznawany przez UNESCO jest wyłącznie honorowy. Przynależność do tej prestiżowej Sieci Miast Kreatywnych umożliwia m.in. współpracę między miastami w organizowaniu wspólnych przedsięwzięć. Już teraz planowany jest m.in. koncert znakomitego zespołu flamenco z samej kolebki tego gatunku - Sewilli - na rozpoczęcie Art Naif Festivalu, "wydarzenie łączące koncert hip-hopowy z poetyckim slamem" przygotowywany we współpracy Katowic, Krakowa, Mannheim oraz Heidelbergu - Miast Muzyki i Miast Literatury.

Okazją do świętowania otrzymania tytułu będzie m.in. piątkowy koncert na katowickim rynku związanych z tym miastem artystów. "Pełna (ich) lista jeszcze się tworzy, ale zapewniam, że będzie bardzo różnorodnie" - podał rzecznik.

W Katowicach swoją siedzibę ma Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; działają tam też m.in. Filharmonia Śląska, chór Camerata Silesia, Kwartet Śląski i wiele mniejszych zespołów. Ponadto w stolicy woj. śląskiego rocznie odbywa się blisko 30 festiwali muzycznych, m.in. te największe jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Wciąż żywa jest również tradycja muzykowania amatorskiego m.in. w orkiestrach dętych i chórach amatorskich.

Obecnie, oprócz Katowic, tytuł Miast Muzyki UNESCO posiadają: Bogota (Kolumbia), Sewilla (Hiszpania), Bolonia (Włochy), Glasgow i Liverpool (Wielka Brytania), Gandawa (Belgia), Brazzaville (Kongo), Hamamatsu (Japonia), niemieckie Mannheim i Hannover.

Prowadzony przez UNESCO program Miast Kreatywnych służy podkreślaniu osiągnięć i aspiracji ośrodków miejskich, które chcą dzielić się swoimi pomysłami, czy doświadczeniami. Miasta mogą realizować te idee poprzez literaturę, film, muzykę, rzemiosło i sztukę ludową, design, wykorzystanie w rozwoju technologii cyfrowej i mediów, a nawet gastronomię. Wszystkie miasta mające "tematyczne" tytuły przyznawane przez UNESCO tworzą światową Sieć Miast Kreatywnych (Creative Cities Network).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji