Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Początek roku z gościnnymi spektaklami

Znani aktorzy, słynne inscenizacje czy niezwykle rzadko obecny w trójmiejskich teatrach balet? Jakie spektakle przyjadą do Trójmiasta w najbliższym czasie i na które z nich warto zwrócić uwagę?

"Merylin Mongoł" [na zdjęciu], Teatr Muzyczny, 21 stycznia

W sztuce Nikołaja Kolady jak w krzywym zwierciadle przyjrzeć się można mitom o lepszym życiu. Nieprzypadkowo sam tytuł przekornie nawiązuje do losów Marylin Monroe, która dostała się na sam szczyt, choć ceną sławy były lęki, obsesje i stany depresyjne często topione w alkoholu. Olga ma takie same aspiracje, jak Monroe, ale jej marzenia i aspiracje nikogo nie obchodzą i nie wzruszają. Wszystkich dużo bardziej ekscytuje zapowiadany niebawem koniec świata. W spektaklu występują wybitni polscy aktorzy - Agata Kulesza i Marcin Dorociński, co samo w sobie powinno być argumentem, by tę produkcję (wyreżyserowaną przez Bogusława Lindę) brać pod uwagę.

--

"Kolacja dla głupca", Teatr Muzyczny, 1 lutego

Ten spektakl należy z pewnością do najbardziej lubianych przez Trójmiejską publiczność. Spektakl warszawskiego Teatru Ateneum grany jest z powodzeniem od 14 lat, w Trójmieście niewiele krócej i to przynajmniej raz, a zazwyczaj dwa lub trzy razy w roku. Nie wpływa to na poziom spektaklu, bo w nim Piotr Fronczewski i Krzysztof Tyniec są jak wino. Francuska komedia Francisa Webera jest gotowym przepisem na sukces - absurdalna intryga, czerpiąca z mającego nieskończony potencjał komediowy motywu poczciwego głupka, wyszydzanego przez inteligentów, prowadzi do zaskakującego finału. Jednak to właśnie Fronczewski z Tyńcem są znakiem jakości spektaklu, gwarantującym dobrą zabawę na poziomie.

--

"Metro", Ergo Arena, 6 lutego

Choć polskie musicale nigdy nie podbiły świata, ten jeden trafił na salony - wystawiano go na Broadwayu, z powodzeniem grano w Moskwie i Sankt Petersburgu. W Polsce jest prawdziwą musicalową legendą, bo przecież na fali jego sukcesu wypłynęły nazwiska Katarzyny Groniec, Edyty Górniak, Roberta Janowskiego czy Michała Milowicza. Opowieść o młodych ludziach i zarazem początkujących artystach, szukających swojego miejsca w świecie, szans na realizację marzeń i miłości, nie jest może szczególnie głęboka (a z czasem nie ma już pazura z lat transformacji ustrojowej i "szalonych lat 90-tych"), ale dla każdego sympatyka musicalu, który nie miał okazji widzieć wcześniej "Metra", to pozycja wręcz obowiązkowa.

--

"Old Love", Scena Teatralna NOT, 14 lutego

Dobrym przepisem na komedię mogą być też znani i lubiani aktorzy. Oraz historia, która porusza na wesoło i z przymrużeniem oka istotny temat społeczny. Bo czy miłość zarezerwowana jest tylko dla ludzi młodych? A co jeśli z "tą jedyną" losy krzyżują się tylko przypadkowo i to sporadycznie na przestrzeni 25 lat? Jak zdobyć serce ukochanej, która niekoniecznie odwzajemnia to uczucie, dowiedzą się widzowie spektaklu "Old Love" z udziałem Artura Barcisia, Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej czy Barbary Kurdej-Szatan, pokazywanego na Scenie Teatralnej NOT.

--

"Romeo i Julia", Teatr Muzyczny, 22 lutego

Moscow City Ballet to zespół łączący klasyczny balet z efektownym tanecznym show. Piękne kostiumy, pomysłowe dekoracje i solidne baletowe rzemiosło, bazujące na bardzo dobrym wyszkoleniu technicznym tancerzy, dają efekty w postaci widowiskowych, ciekawych wizualnie spektakli. Balet Siergieja Prokofjewa według dramatu Williama Szekspira należy do absolutnej klasyki gatunku. Spektakl będzie gratką tym bardziej, że dotąd Moscow City Ballet akurat z "Romeo i Julią" w Trójmieście nie gościło.

--

"Medium", Teatr Muzyczny, 15 marca

Dla sympatyków komedii ciekawym doświadczeniem może być konfrontacja "Medium" warszawskiego Teatru Kwadrat ze spektaklem obecnym w repertuarze Teatru Wybrzeże "Seans" - oba są realizacjami tego samego tekstu Noëla Cowarda. Życie mieszczańskiej rodziny Witolda (w tej roli Paweł Małaszyński) płynie spokojnie do momentu wizyty w jego domu ekscentrycznej Madame Arcati, przeprowadzającej wśród domowników seans spirytystyczny. Zabawa wymyka się spod kontroli, gdy Witold orientuje się, że przywołano ducha jego byłej małżonki, który - jak na złość - wcale nie chce opuścić domu. Prowadzi to do serii zabawnych i absurdalnych zdarzeń. Co z tego wyniknie, przekonają się widzowie w Teatrze Muzycznym w połowie marca.

***

"Metro" - 6 lutego 2016 godz. 19:00

"Kolacja dla głupca" - 1 lutego 2016 godz. 19:00

"Jak zostać sex guru w 247 łatwych krokach" - 24 stycznia 2016 godz. 16:00, 19:00

"Klimakterium 2... czyli menopauzy szał" - 8 lutego 2016 godz. 17:00, 20:15

"Old love" - 14 lutego 2016 godz. 17:00, 20:00

"Merylin Mongoł" - 25 stycznia 2016 godz. 17:30, 20:15

"Hiszpańska mucha" - 7 marca 2016 godz. 17:30, 20:15

"Medium" - 15 marca 2016 godz. 17:30, 20:15

"Romeo i Julia" - 22 lutego 2016 godz. 17:00, 20:00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji