Artykuły

Kulturalny styczeń w Poznaniu

Warte uwagi są projekcje filmowe i spektakle teatralne. Do Poznania przyjedzie m.in. zespół Teatru Narodowego ze spektaklem Kotka na gorącym blaszanym dachu.

Zima przyszła z opóźnieniem, a poznańskie instytucje kultury pracują pełną parą, by mimo śniegu i mrozu zachęcić młodszych i starszych do aktywności kulturalnej. Są również ciekawe propozycje dla dzieci i młodzieży, które ferie spędzą w mieście.

Teatralne spotkania

Teatr Polski pod dyrekcją Marcina Kowalskiego i Macieja Nowaka coraz bardziej otwiera się na miasto i proponuje działania, które mogą zainteresować nie tylko widzów teatralnych. 8 stycznia odbędzie się premiera Cudu mniemanego —to inauguracja cyklu „Mała premiera". Równolegle do spektaklu Michała Kmiecika powstawało drugie przedstawienie oparte na tym samym tekście Bogusławskiego, ale w wykonaniu dzieci i młodzieży. 12 stycznia w ramach projektu Naródsobie.pl można będzie wziąć udział w debacie „Dlaczego potrzebujemy wspólnoty?" — wśród dyskutantów prof. Wojciech Burszta, prof. Piotr Śliwiński, prof. Waldemar Kuligowski i dyr. Maciej Nowak. Dwa tygodnie później prof. Krzysztof Kurek wygłosi pierwszy odczyt z cyklu "Poznańskie ekscesy i skandale teatralne", który został zainaugurowany przez Komisję Historyczną Teatru Polskiego. Wykładowca poznańskiej teatrologii opowie o początkach stałej sceny w Poznaniu.

W Teatrze Nowym młodsi widzowie mogą usłyszeć historię o podróży za gwiazdą i przygodach z pastuszkami, królami i aniołami. Spektakl Gwiazda ze wschodu, przygotowany przez koło teatralne ze szkoły podstawowej w Lusowie, planowany jest na 10 stycznia.

W Teatrze Wielkim dzieci mogą na nowo odkryć przygody słynnego Mikołajka i jego kolegów. Spektakl Mikołajek i inne chłopaki Radosława Matei w reżyserii Reginy Lissowskiej zostanie zaprezentowany 13 i 14 stycznia. Dorosłych widzów może natomiast skusić gościnny występ warszawskiego Teatru Narodowego — Kotka na gorącym blaszanym dachu [na zdjęciu] Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. To psychologiczny, rodzinny dramat, znany już z poznańskiej realizacji Kuby Kowalskiego w Teatrze Polskim. Na scenie wystąpią m.in. Janusz Gajos, Ewa Wiśniewska, Edyta Olszówka i Beata Ścibakówna. Spektakl wystawiony zostanie 11 stycznia.

Atrakcje dla kinomanów

W poznańskich kinach również wiele się w styczniu dzieje: Kino Muza zaprasza na Tournée Festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Alternatywne, ambitne filmy sprowadzane przez Romana Gutka do Wrocławia będzie można zobaczyć od 8 do 17 stycznia. W programie filmowa biografia Pier Paolo Pasoliniego z główną rolą Willema Dafoe (Pasolini), monumentalny, trzyczęściowy tryptyk o Portugalii w czasach kryzysu gospodarczego (Tysiąc i jedna noc), horror opowiadający o dzieciach, których matka wraca do domu po poważnej operacji (Widzę, widzę), fabularno-dokumentalny film o Kubańczykach zawiedzionych przez komunistyczne idee (Epokowy projekt) oraz zdobywca głównej nagrody festiwalu, czyli Lucyfer, film inspirowany historią o upadłym aniele.

Kino Pałacowe od 9 do 16 stycznia będzie prezentować rosyjskie kino w ramach festiwalu Sputnik nad Polską. W programie najciekawsze rosyjskie produkcje ostatnich lat. Dla młodszych widzów przygotowany jest Mały Sputnik, w ramach którego pokazane zostaną bajki i najpiękniejsze animacje rosyjskie.

Jeżyckie Kino Rialto proponuje dzieciom dwa filmy grane od 15 do 31 stycznia. Fistaszki to przeniesione na ekran przygody psa Snoopy'ego i jego przyjaciół, a Bella i Sebastian 2 to dalsza część historii przyjaźni chłopca i jego wiernego psa, tocząca się w alpejskiej scenerii.

A może ferie w Zamku?

Od 2 stycznia można kupować bilety na wydarzenia w Centrum Kultury Zamek w ramach akcji Zima w Zamku 2016. W czasie ferii dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w twórczych warsztatach przygotowanych przez specjalistów i zobaczyć wiele ciekawych filmów i spektakli. W ofercie między innymi warsztaty plastyczne, ceramiczne, taneczne, muzyczne, teatralne i fotograficzne. W Teatrze Animacji będzie można zobaczyć spektakle lalkowe z Łodzi, Jeleniej Góry i Niemiec, a Studio Teatralne Próby pokaże swoje propozycje dla młodzieży, m.in. Komedię Samuela Becketta i śpiewodramy. Dzieci w kinie będą mogły zobaczyć najpiękniejsze bajki, w tym Proszę słonia oraz serial Wilk i zając. Dla dociekliwych przygotowane jest również zwiedzanie Zamku. Ceny biletów na te wydarzenia nie przekraczają 11 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji