Artykuły

Dyskusja o Nocy Listopadowej

Klub Międzynarodowej Pra­sy i Książki w Warszawie zorganizował dyskusję na te­mat przedstawienia "Nocy listopadowej", granej z tak wiel­kim sukcesem w Teatrze Polskim. Zaproszono do za­brania głosu reżysera spek­taklu Kazimierza Dejmka, prof. Andrzeja Stopkę, Jana Kotta, Konstantego Puzynę i Pawła Hertza. Zjawiło się bardzo dużo osób, wśród nich liczna grupa aktorów, biorących udział w przedsta­wieniu "Nocy listopadowej", z Seweryną Broniszówną, Ali­cją Raciszówną i Stanisła­wem Jasiukiewiczem.

Jan Kott, zagajając deba­ty, zaproponował trzy głów­ne tematy: sprawę przedsta­wienia w Teatrze Polskim, problem aktualności drama­tów Wyspiańskiego, oraz za­gadnienie repertuaru naro­dowego. Pierwszy z dyskutantów, Konstanty Puzyna określił trudności związane z losem dramatów Wyspiań­skiego na współczesnej sce­nie polskiej. Rok jubileuszo­wy 1957 nie przyniósł wedle Puzyny rewelacji, z wyjąt­kiem krakowskiego "Wyzwolenia". Na ogół trzymano się interpretacji tradycyjnych. Paweł Hertz zajął się spra­wą Wyspiańskiego z odmien­nego punktu widzenia. Bro­nił on zdania, że przede wszy­stkim repertuar narodowy, a szczególnie klasyczny, powi­nien być podstawą działania naszych głównych scen. Re­pertuar ten powinien być grany możliwie najbardziej komunikatywnie i zgodnie z intencjami poety. Z pew­nymi twierdzeniami Pawła Hertza, dotyczącymi aktual­ności problemów życia na­rodowego w utworach Wy­spiańskiego, polemizował Jan Kott.

W dyskusji zabrali głos: Andrzej Stopka, Wojciech Natanson, Seweryna Broniszówna, Stanisław Jasiukiewicz i szereg innych osób.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji