Artykuły

Janda jako Callas na Kontrapunkcie i obok niego

Organizatorzy podali tytuł spektaklu, który zainauguruje konkurs na 51. Kontrapunkcie. To Maria Callas. Master class z Krystyną Jandą w roli tytułowej.

Jeden z najstarszych polskich festiwali — 51 Przegląd Teatrów Małych Form — odbywać się będzie od 15 do 24 kwietnia w Szczecinie.

Na początek przedstawienie Maria Callas. Master class. W ubiegłym roku w Och-Teatrze w Warszawie Krystyna Janda po 18 latach wróciła do sztuki o Marii Callas, którą grała w Teatrze Powszechnym, wtedy pt. Maria Callas. Lekcja śpiewu. Janda w 1998 r. pokazała ten spektakl na Kontrapunkcie. — To był spektakl na finał festiwalu. W tym roku Krystyna Janda zgodziła się zainaugurować konkurs — mówi Anna Garlicka, dyrektor Kontrapunktu.

Maria Callas. Master Class to ten sam tekst Terrence'a McNally'ego, ten sam reżyser Andrzej Domalik i ta sama aktorka w tytułowej roli.

— Ale to inny spektakl. Krystyna Janda jeszcze bardziej udoskonaliła warsztat, nabyła nowych doświadczeń i patrzy na sztukę z inną optyką — mówi dyrektor festiwalu.

Rzecz opowiada o czasie, kiedy niezwykła sopranistka już nie występuje na scenie, ale uczy młodych śpiewaków na kursach mistrzowskich w nowojorskiej Julliard School of Music. Wchodzą kolejni uczniowie a mistrzyni przekazuje swoją wiedzę, wspomina, komentuje. To spektakl o trudnej miłości do sztuki.

Wstęp na oficjalne rozpoczęcie festiwalu (19 kwietnia) jest na karnety i zaproszenia, ale Janda zagra Callas w Szczecinie dodatkowe dwa spektakle dla pozafestiwalowj publiczności — 18 i 20 kwietnia. Bilety na te przedstawienia kosztować będą 140 i 120 zł. 25 stycznia rozpoczną je sprzedawać kasy teatrów Współczesnego i Pleciugi.

— Kontrapunkt to święto teatralne Szczecina, które odbywa się zawsze w kwietniu, jednak w tym roku działania festiwalowe zaczynamy już w styczniu — podkreśla pracująca przy festiwalu Magdalena Gardas-Wasilewska z Pleciugi.
 
25 stycznia w sali kameralnej Teatru Lalek rozpocznie się cykl comiesięcznych dyskusji o „nowym teatrze" (pierwsza z nich odbędzie się na temat — „Między nami dobrze jest? «Nowy» teatr nie(po)rozumienia"), które prowadzić będzie prof. Dariusz Kosiński z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wicedyrektor Instytutu Teatralnego w Warszawie.

— Chcemy skonfrontować doświadczenia tych, którzy tworzą (np. dramaturgami), z tymi, którzy próbują to opisać i z tymi, którzy oglądają — mówi Garlicka.

18 marca odbędzie się premiera nowego przedstawienia dla dzieci w Pleciudze, sceniczna adaptacja powieści o przygodach Balbaryka Artura Daniela Liskowackiego, w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego. Spektakl jako festiwalowa koprodukcja będzie zapowiedzią Małego Kontrapunktu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji