Artykuły

Dr Cymerman w jury „Klasyki żywej"

Doktor Jarosław Cymerman, teatrolog, dyrektor muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie znalazł się w składzie komisji konkursu „Klasyka żywa". Jest to jeden z najważniejszych ogólnopolskich konkursów teatralnych na inscenizację polskiej literatury dawnej.

Konkurs ,,Klasyka żywa" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w związku z rocznicą 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. W konkursie nagradzane są inscenizacje dawnych dzieł literatury polskiej. W pierwszej edycji nagrodę główną dostał Teatr Polski we Wrocławiu za mickiewiczowskie Dziady w reżyserii Michała Zadary.

W tym roku w składzie komisji, która wybierze najlepsze inscenizacje dawnych polskich dramatów i tekstów prozatorskich, znalazł się doktor Jarosław Cymerman, teatrolog, literaturoznawca, dyrektor Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

— To duże wyróżnienie dla Lublina, w tego typu konkursach wśród członków komisji rzadko zdarzają się osoby z naszego miasta — wyjaśnia Cymerman. Przez najbliższy rok komisja ,,Klasyki żywej" będzie jeździła po całej Polsce, gdzie prezentowane będą spektakle, które zgłosiły się do drugiej edycji konkursu. Jury będzie doceniało przede wszystkim inscenizacje polskich dramatów.

Oprócz wykładowcy z UMCS-u w skład komisji artystycznej weszli: Dariusz Kosiński (przewodniczący komisji) z Instytutu Teatralnego, Aneta Groszyńska-Liweń, reżyserka teatralna, Ewa Guderian-Czaplińska, wykładowca UAM w Poznaniu, Patryk Kencki z Akademii Teatralnej w Warszawie, Jolanta Kowalska współpracująca z czasopismem ,,Teatr" i Wanda Świątkowska z UJ, recenzentka ,,Teatru".

Jarosław Cymerman jest adiunktem w Zakładzie Teatru Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmuje się historią teatru (przede wszystkim lubelskiego), dramaturgią XIX i XX wieku, a także twórczością Józefa Czechowicza (także edytor jego Utworów dramatycznych). Jest stałym współpracownikiem kwartalnika „Akcent" i miesięcznika „Teatr".
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji