Artykuły

Łódź. Trwają VI Dni Pamięci

- Zapraszamy na film o Wierze Gran, pieśniarce getta. Nigdy nie wyzwoliła się z traumy i zarzutów kolaboracji, pamięć potrafi doprowadzić do szaleństwa - mówi Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. To jedno z wydarzeń VI Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Od sześciu lat w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau obchodzone są w Łodzi Międzynarodowe Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przez cztery dni w Teatrze im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych łodzianie mogą brać udział w pokazach filmowych, koncertach i dyskusjach. Głównym organizatorem jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Koncert w teatrze Jaracza

We wtorkowym repertuarze "Jaracza" jest koncert, podczas którego zagrane będą najpiękniejsze żydowskie piosenki. To nie jedyny akcent muzyczny w programie. W piątek w Muzeum Miasta Łodzi Lala Czaplicka w towarzystwie orkiestry Adria wykona wybrane utwory Władysława Szpilmana [na zdjęciu].

W Centrum Dialogu w środę zostanie otwarta wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". - Każda pokazana historia jest inna. I każdy bohater wystawy niesie coś innego - komentuje Joanna Podolska.

W czwartek przy ul. Wojska Polskiego 83 zostanie pokazany film "Wiera Gran". Będzie to szansa porozmawiać z reżyserką Marią Zmarz-Koczanowicz i autorką biografii pieśniarki Agatą Tuszyńską.

W środę o 15.30 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych zostanie zaprezentowany fragment konstruowanej przez zespół Izabeli Tereli ze Stacji Radegast makiety łódzkiego getta. To pierwszy taki projekt w Polsce. - Dzięki obudowaniu w informacje z historii getta makieta przybliża odbiorcę do zrozumienia czym był fenomen dzielnic zamkniętych oraz wyjaśnienia mechanizmów rządzących tymi wielkimi więzieniami - wyjaśnia dr Adam Sitarek, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Łódź i Uniwersytet Łódzki.

Dodatkowo każdy może włączyć się w akację "Płomień pamięci". Wystarczy 27 stycznia o godzinie 18.00 zapalić w oknie świece. To gest solidarności z ofiarami Zagłady i jednocześnie forma apelu o to, by nigdy nie doszło już do takiej zbrodni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji