Artykuły

Białystok. Wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego

Od 12 lutego do 15 kwietnia we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej można obejrzeć wystawę fotografii Wojciecha Plewińskiego "Wielkie piękno" - zapis z podróży do Włoch w 1957 roku.

Wojciech Plewiński to klasa sama w sobie. Liczba 500 okładek "Przekroju", portrety artystów związanych z Krakowem, fotosy z legendarnych przedstawień Teatru Starego i nie tylko z tego teatru to ogromny dorobek. Jego ułamek dostał się także do naszej pamięci zbiorowej. Myślisz: Mrożek i widzisz zdjęcie Plewińskiego przedstawiające Mrożka spacerującego ze złożonym parasolem po mokrym bruku. Myślisz: młoda Dymna i widzisz ją jako frywolne dziewczę przed obiektywem mistrza. Tytuł wystawy prezentowanej we foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej nieco jednak zwodzi.

"Wielkie piękno" to fotograficzne zapiski z podróży do Włoch w 1957 roku, pierwszej w życiu zagranicznej podróży Plewińskiego. Wydawać by się mogło, że wyrwany z rzeczywistości PRL-u artysta zachłannie rzuci się na największe atrakcje Rzymu, Wenecji czy Neapolu, że zobaczymy wielki dorobek zachodniej cywilizacji. Tymczasem fotografie są rejestrowane nie przez turystę, lecz przez uważnego przechodnia, który ma czas i przyjemność zwracać uwagę na drobiazgi. Brodzący po kolana w wodzie mieszkańcy, staruszkowie leniwie przemierzający popołudnie, robotnicy gapiący się na fontannę - scenki rodzajowe z codzienności do cna wyprane z efekciarstwa. Drobiazgi, jakby mimochodem zbierane w podróży, zawsze czarno-białe, tworzą obrazy powściągliwe, szlachetne w prostocie kompozycji, ziarniste, monochromatycznie zwięzłe.

"Wielkie piękno" to w odniesieniu do tej wystawy i do twórczości Wojciecha Plewińskiego określenie afirmatywnego stosunku do świata. "Kocham cię w każdym szczególe" zdaje się mówić mistrz każdym zdjęciem, a my mamy chęć to powtórzyć przed każdą z jego prac.

Operową galerię fotografii prowadzi Michał Heller, łącząc pasję artystyczną z edukacyjną w zakresie fotografii. Michał Heller nieodpłatnie oprowadza grupy po wystawie, po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym: mkheller@poczta.fm

***

Miejsce: Foyer OiFP-ECS, ul. Odeska 1

Wystawę oglądać można od 12 lutego do 15 kwietnia. Wstęp wolny.

Poniedziałek-piątek

godz. 9:00 - 17:00

Sobota-niedziela

godz. 11:00 - 17:00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji