Artykuły

TVP Kultura. Serial "250 lat teatru publicznego w Polsce" o Jarockim i Grotowskim

We wtorek 23 lutego o godz. 16:05 poznamy teatr Jerzego Jarockiego, a w czwartek 25 lutego o 16:35 Eugenio Barba opowie o Jerzym Grotowskim.

Witold Gombrowicz jest autorem tylko trzech ukończonych dramatów, ale jego cała twórczość przesiąknięta jest żywiołem teatralnej międzyludzkiej gry. Jednym z jego najwspanialszych interpretatorów był Jerzy Jarocki - wybitny reżyser, który zasłynął m.in. swoimi realizacjami "Ślubu" - pierwszą z nich była nieoficjalna premiera w teatrze studenckim w Gliwicach 4 kwietnia 1960. Wtorkowy odcinek opowie o Gombrowiczu i Jarockim i ich miejscu w historii i współczesności teatru polskiego.

Z kolei odcinek czwartkowy poświęcony będzie twórczości Jerzego Grotowskiego - jednego z najlepiej znanych na świecie twórców polskiego teatru, czołowej postaci rewolucji teatralnej drugiej połowy XX wieku. O Grotowskim, w miejscach z nim związanych, opowie m.in. jego dawny asystent, jeden z najważniejszych artystów teatru światowego XX wieku, Eugenio Barba, który w czerwcu 1963 przywiózł delegatów ITI na przedstawienie "Tragicznych dziejów doktora Fausta" Teatru 13 Rzędów do Łodzi.

na zdjęciu: "Ślub" w reż. Jerzego Jarockiego w Starym Teatrze, Kraków, 1991 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji