Artykuły

Poznań. Premiera "Jenufy" Leoša Janáčka w Wielkim

Premierę "Jenufy" Leoša Janáčka, dzieła, które doczekało się statusu czeskiej opery narodowej pokaże w piątek Teatr Wielki w Poznaniu. Widzowie zobaczą realizację Alvisa Hermanisa, które w 2014 roku miało premierę w teatrze La Monnaie w Brukseli.

Jak podkreśliła we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Wielkiego Renata Borowska-Juszczyńska, o przygotowaniu w Poznaniu realizacji Alvisa Hermanisa zdecydowała jakość produkcji belgijskiego teatru.

- O tym spektaklu marzyliśmy od bardzo dawna, w zespole tego teatru są śpiewacy, których chciałam wyeksponować w "Jenufie". Teatr La Monnaie wystawił tak wspaniałą inscenizację, że po obejrzeniu tego spektaklu wiedzieliśmy, że nie chcemy szukać żadnej innej drogi, by tę operę zainscenizować na naszej scenie - powiedziała.

Dramaturg La Monnaie Krystian Lada podkreślił, że "Jenufa" była jedną z najlepszych realizacji tego teatru w ostatnich latach.

- To była produkcja, która pochłonęła ogromną ilość pracy i która pochłonęła nas wszystkich. Bardzo cieszyliśmy się, że udało nam się znaleźć partnerów tutaj, w Poznaniu, by tę operę jeszcze raz pokazać. Ze względu na nasz system pracy w Brukseli, mogliśmy ją zagrać tylko 10 razy - powiedział.

W poznańskiej realizacji w rolę Jenufy wcielą się Monika Mych-Nowicka i Magdalena Nowacka. W roli Lacy wystąpi Rafał Bartmiński. Jako Steva wystąpi Piotr Friebe a rolę Kościelnichy kreować będzie Barbara Kubiak.

Dyrektor artystyczny poznańskiego teatru i kierownik muzyczny spektaklu Gabriel Chmura zwrócił uwagę na niezwykłość dzieła Leoša Janáčka.

- U niego słyszymy muzykę w mowie, lub mowę w muzyce - to jest jego geniusz. Po paru taktach wiemy, że mógł to pisać tylko Janáček. I to może być wykonywane tylko w języku czeskim, bo gdy zamienimy język - zamienimy muzykę - powiedział.

Spektakl powstał w koprodukcji La Monnaie, Teatro Comunale di Bologna i Teatru Bolszoj.

Historia nieszczęśliwej miłości, dramat obyczajowy o mentalności i moralnych dylematach prostych ludzi ze wsi morawskiej po raz pierwszy pokazana została w formie opery w trzech aktach w 1904 roku w Brnie. Kompozytor stworzył libretto na podstawie sztuki "Jej pasierbica" Gabrieli Preissowej. Dyrektor Teatru Wielkiego przypomniała, że polska premiera dzieła Leoša Janáčka miała miejsce 90 lat temu w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji