Artykuły

Płock. "Czarne czereśnie" na Scenie Inicjatyw Aktorskich

Losy urodzonego w Płocku w 1923 roku Libera Tauba i nagrywane przez niego pieśni stały się kanwą scenariusza spektaklu "Czarne czereśnie". Po raz pierwszy wystawiony w Muzeum Żydów Mazowieckich, teraz przenosi się do teatru.

Będzie grany 12 marca o godz. 17.00 w "piekiełku" w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. W roli Libera Tauba - aktor Szymon Cempura.

Liber Taub całe dzieciństwo mieszkał na Jerozolimskiej. Po likwidacji płockiego getta rodzina trafiła do Oświęcimia. Holokaust przeżyli tylko Liber i jego starszy brat Herszek. Po zakończeniu wojny wyjechali do Izraela.

Taub często wspominał Płock. Zapamiętane przez niego historie i pieśni wykonywane a capella posłużyły za kanwę scenariusza "Czarnych czereśni". Autor Rafał Kowalski dodał do tego wspomnienia jego dzieci oraz korespondencję, jaką zmarły w 2013 roku Liber Taub prowadził z Ryszardem Bielawskim. Powstała barwna - mimo tragicznych zdarzeń - nie pozbawiona humoru opowieść. Liber, jego brat, który "świetnie sobie radził z wiarą w Boga i urządzeniami elektrycznymi", siostra Bela, przyjaciele z dzieciństwa i krajobraz Płocka w tle potrafią wzruszyć. Monologi Tauba przeplatają piosenki, które były już tłumaczone na język polski np. przez Jerzego Ficowskiego i zupełnie nowe utwory, które pochodzą ze zbioru kilkudziesięciu nagranych przez bohatera w jidisz. Usłyszymy "Jidisze mame", "Kiedy Rebe Elimelech", "Rodzynki i migdały". Większość wykonuje aktorka płockiego teatru Hanna Chojnacka-Gościniak. Bilety na spektakl kosztują 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji