Artykuły

Szczecin. Premiera "Burzy" na 40-lecie teatru

Teatr Współczesny ma 40 lat. Urodziny obchodzi w sobotę, premierą "Burzy" Williama Szekspira w reżyserii Anny Augustynowicz.

- "Burza" wymaga refleksyjności, której w bardzo młodym wieku chyba człowiek nie ma - mówi Anna Augustynowicz, dyrektor artystyczna TW. - To ostatni tekst napisany przez poetę. To jest tekst o porządku świata. Rozgrywa się w głowie artysty teatru, Prospera, który pisze teatr, robi teatr, myśli teatr i wyobraża sobie teatr. I w równym stopniu w tym teatrze uczestniczy.

Szekspir opisał wygnanego z Mediolanu Prospero, docierającego na wyspę, z której czyni miniaturowe królestwo sztuki i magii. Panując nad żywiołami, bezcielesnym Arielem i dzikim Kalibanem, wychowuje córkę Mirandę. Po latach u wybrzeży wyspy rozbija się statek, a książę staje oko w oko ze swą przeszłością.

"Burza" zawiera wszystkie główne tematy dramatów Szekspira: obalenie prawowitego władcy, niebezpieczeństwo przejścia od cywilizacji do barbarzyństwa, marzenie o odzyskaniu świetności, zgubną namiętność oraz sens i potrzebę stwarzania teatru.

- Fabuła dotyka świata w czasie katastrofy - mówi Augustynowicz. - Po przejściu czyśćca możemy skierować się ku śmierci, albo ku zmartwychwstaniu. Tę perspektywę chcemy otworzyć przed publicznością.

Reżyserka odczuwała też potrzebę rozmowy o miejscu poety w świecie. Do roli Prospera zaprosiła Bogusława Kierca, aktora, dyrektora TW w latach 1990-1992, który ją przyjmował do pracy w Szczecinie, ale też poetę. - Prospero jest dla mnie mitem osobistym - mówi Kierc.

Nad przedstawieniem pracowała ze stałą grupą współpracowników: Markiem Braunem (scenografia), Jackiem Wierzchowskim (muzyka), Wandą Kowalską (kostiumy), Zbigniewem Szymczykiem (ruch sceniczny), Krzysztofem Sendke (reżyseria światła).

To drugie w historii Teatru Współczesnego wystawienie tej sztuki. Pierwszą "Burzę" na scenie przy Wałach Chrobrego zrealizował Maciej Englert w roku 1979.

Każdy z widzów sobotniej premiery otrzyma książkę "Teraz! Ilustrowana historia Teatru Współczesnego w Szczecinie", której autorką jest Kamila Paradowska, od dziesięciu lat pracująca w dziale literackim TW.

Jubileuszowe świętowanie 40-lecia rozpocznie w piątek happening w przestrzeni miasta. Grupa młodzieży pod kierunkiem aktorki Marii Dąbrowskiej przejdzie pochodem afirmującym teatr, potrzebę jego obecności.

W foyer teatru oglądać można wystawę plakatów do spektakli TW, którą przygotował scenograf Grzegorz Małecki.

Na premierę w sobotę (19 marca) o godz. 19 wstęp na zaproszenia, na kolejne przedstawienia - 20, 22-23 marca, bilety 33-21 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji