Artykuły

Warszawa. "Gryps" - spektakl o Żołnierzach Niezłomnych

Teatr Rapsodyczny zaprasza na wyjątkowy spektakl, który odbędzie się 21 marca o godz. 20 w dolnym kościele bazyliki św. Krzyża w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.

Scenariusz ułożono z oryginalnych piosenek, wierszy - często więziennych - i wypowiedzi (listów, grypsów, mów procesowych, wspomnień) partyzantów i więźniów politycznych okresu stalinowskiego, m.in. Łukasza Cieplińskiego, Stanisława Sojczyńskiego, Tadeusza Płużańskiego, Jana Hoppego, Andrzeja Czaykowskiego. Te teksty to mocne świadectwo ich postaw i losów. Zarazem jest to spektakl o marzeniach, miłości i tęsknocie, o wartościach tak ważnych jak rodzina, uczciwość, rozeznanie dobra i zła, o cenie, jaką Niezłomni i ich rodziny zapłacili za nas, za nasz spokój, nasze czasem miałkie tu i teraz.

"Gryps" to spektakl rozgrywający się w dwóch rzeczywistościach: On, żołnierz, partyzant, więzień, cały swój majątek - niewielki chlebak, a w nim zdjęcia, notatki, zabawkę-pamiątkę po dziecku, ułomek czarnego chleba - układa w lesie przy ognisku, na kwaterze, w celi. I Ona - niosąca w walizce wszystkie najcenniejsze pamiątki, ułomki wspomnień, papier kruszący się w palcach z fragmentem listu, wspomnień, świadectw. Pomimo że są osobno, że dzieli ich nie tylko przestrzeń geograficzna, ale i czas, być może całe lata, widać od pierwszych chwil ich silną więź, wzajemną czułość, miłość, tęsknotę. Ta jedność, ból, cierpienie rozstania - bez egzaltacji, a tak silne, że każdy z widzów musi je poczuć gdzieś głęboko w sobie. To cena, cena wykupu nas z czerwonej niewoli - cena zapłacona przez Niezłomnych-Wyklętych i ich rodziny. "Gryps" to spektakl o wartościach najcenniejszych: rodzinie, miłości, rozpoznawaniu i nazywaniu dobra i zła, uczciwości wyborów czy po prostu smaku.

"Tak smaku

który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo

choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała

głowa"

(Zbigniew Herbert "Potęga smaku").

Występują: Mariola Orłowska, Maciej Orłowski, Paweł Piekarczyk, reżyseria: Maciej Orłowski, scenariusz, scenografia, koncepcja i produkcja: Maryla Ścibor-Marchocka.

(inf. pras.)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji