Artykuły

Warszawa. "Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora" po rekonstrukcji cyfrowej na DVD

W 101. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, Narodowy Instytut Audiowizualny i Cricoteka wydają DVD ze zrekonstruowanym cyfrowo zapisem jednego z najsłynniejszych spektakli artysty. "Umarła klasa" w zapisie filmowym Andrzeja Wajdy będzie miała swoją premierę 6 kwietnia.

W środę, 6 kwietnia o godz. 18.00 NInA zaprasza do swojej siedziby na krótkie spotkanie z Andrzejem Wajdą wokół wydawnictwa. Rozmowa z reżyserem poprzedzi seans jego filmu "Człowiek z żelaza", który odbędzie się w ramach kinowego cyklu w NInA: Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Wstęp wolny.

"Umarła klasa" jest autorską rejestracją wyjątkowego spektaklu Kantora, zrealizowanego w 1976 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory.

6 kwietnia premierowo zaprezentowane zostanie i trafi do sprzedaży wydawnictwo DVD, dzięki któremu najgłośniejsze dzieło Tadeusza Kantora zyskało nową cyfrową jakoś obrazu i dźwięku. Spektakl będzie dostępny w 10 wersjach językowych.

Widz uzyskuje jakiś inny rodzaj dostępu do dzieła teatralnego, niejedno przy tym tracąc, a nieraz coś zyskując. W wypadku zapisu Umarłej klasy doszło do współdziałania mistrzów, indywidualności, co nadało filmowi wyjątkową jakość. Mimo kolejnych rejestracji "Umarłej klasy" cały świat po czterdziestu latach ogląda ciągle ten właśnie zapis.

Małgorzata Dziewulska, "Spotkanie dwóch realności"

W grudniu 2015 roku w NInA szeroka publiczność mogła oglądać rejestrację spektaklu po rekonstrukcji cyfrowej. 6 kwietnia o godzinie 18.00 na seans w Krakowie zaprasza Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji