Artykuły

Warszawa. O pamięci pracy w Teatrze Powszechnym

7 kwietnia w Teatrze Powszechnym odbędzie się pokaz niezwykłego spektaklu tanecznego - "Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie". Przed pokazem przeprowadzone zostaną autorskie warsztaty ruchowe z Rafałem Urbackim, reżyserem spektaklu.

"Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie" autorstwa Rafała Urbackiego i Anu Czerwińskiego to przedsięwzięcie z pogranicza filmu, tańca współczesnego, scenografii, pracy naukowej i działań społecznych, kreujący opowieść o pracy kobiet na Śląsku.

Nigdy nie zapisana żeńska część procesu technologicznego, zapomniane już kobiece trybiki w maszynie produkcyjnej odzyskują swoje miejsce na industrialnej mapie Śląska. Dawne zakłady pracy: KWK "Katowice"

i Fabryka Porcelany "Giesche" zaczynają opowiadać swoje historie od nowa - ustami robotnic: pani Irmy i pani Basi, kształtem węgla i kształtem porcelany. Praca zyskuje statut niezacieralnej części miejscowej tożsamości, będąc jednocześnie kontekstem dla przemian dzielnicy, miasta, regionu. Twórcy w zaskakujący sposób zestawiają specyfikę pracy miejscowych kobiet z trudami i staraniami wybitnej polskiej choreografki i tancerki Kai Kołodziejczyk, doskonalącej przez lata swój warsztat i technikę.

Projekt Urbackiego i Czerwińskiego ukazuje mechanizm funkcjonowania pamięci pracy, stanowi unikatową opowieść o dziejach regionu ukazaną za pomocą nowej formy - choreodokumentu. "Kształt rzeczy" to kontynuacja ich aktywności artystycznej skupionej wokół Śląska. Autorzy kreują wizję myślenia o mitologii postindustrialnej przestrzeni z perspektywy zapomnianego wkładu kobiet w rozwój regionu. Silesia poprzez swoją wielowymiarowość po raz kolejny staje się fascynującym miejscem do snucia wciąż nowych historii zakorzenionych w biografiach mieszkańców. "Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie" to opowieść na ratunek znikającej pamięci.

***

premiera: 25.09.2015, Muzeum Śląskie

koncepcja i reżyseria - Rafał Urbacki

choreografia i wykonanie - Kaya Kołodziejczyk

realizacja filmu, zdjęcia, montaż - Anu Czerwiński

światło, asystent kamery - Ewa Włoszczuk

reżyseria światła - Marek Kutnik

współpraca naukowa - Marta Konarzewska, Irena i Roman Gatysowie

w filmie występują - pani Barbara Ropka, była pracownica Fabryki Porcelany "Gische"/"Bogucice" i pani Irmgard Jaworska, była pracownica KWK "Katowice"

tancerki w filmie - Natalia Handzlik, Katarzyna Koziorz

Koszt udziału w warsztatach jest wliczony w cenę biletu (bilet normalny: 30 zł, ulgowy: 15 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji