Artykuły

Gdańsk. Spektakle Dominika Więcka i Małgorzaty Suś w Żaku

24 kwietnia w klubie Żak, w ramach rezydencji/premiery Gdańskiego Festiwalu Tańca 2016, obejrzeć będzie można spektakle "Nie dziękuję [nie piję alkoholu] i "check.point".

"Istnieje w człowieku jedna cecha niezmiernie wzruszająca: Człowiek" (Tadeusz Kantor)

Pochwała samoakceptacji, uwielbienia życia. Manifestacja wiary w nadzwyczajność, unikatowość i niepowtarzalność KAŻDEGO człowieka. Sprzeciw wobec poddawania się wpływom innych. Życie w zgodzie z samym sobą i z własnym ja. Próba przywrócenia, przez wielu zatraconego, beztroskiego i naiwnego dzieciństwa, kiedy świat wydawał się bezpieczny, ludzie niewinni, kolor czerwony cięższy od żółtego, a dotyk ekscytujący, a nie paraliżujący.

Dominik Więcek [na zdjęciu], rocznik 92., tancerz Krakowskiego Teatru Tańca. Student PWST Kraków, Wydziału Teatru Tańca, stypendysta FolkwangUniversitat der Kunste w Essen. Występował m.in. w spektaklach 'Ubu król, czyli Polacy' w reż. Jerzego Stuhra, 'Workingtitle: Ego' w chorografii Jeans'a van Daele'a, 'Kocham tylko i wyłącznie całym sercem nie-rozłącznie Magdalenę' w choreografii Jacka Łumińskiego, 'Inaria' w chor. Giorgia Maddamma, "Nesting" w chorografii Idana Cohena. Jego solo 'Złota rybka' podczas SolodDuo International Dance Festival w Budapeszcie zostało uznane jako: Best Solo Dance Performance 2015, oraz uzyskało dodatkową nagrodę publiczności (Award of the Jury). W 2015 z solo 'Dominique', w choreografii Macieja Kuźmińskiego, zdobył Nagrodę Publiczności oraz II miejsce przyznane przez jury na Solo Dance Contest '15 Gdańskiego Festiwalu Tańca, pierwszą nagrodę podczas Warszawskiej Platformy Tańca, oraz wyróżnienie od jury w składzie Zofia Rudnicka, Witold Jurewicz, Ryszard Kalinowski w Tarnowie na konkursie choreograficznym Festiwalu Scena Otwarta. Interesuje się również fotografią mody, publikował w magazynach w Polsce oraz w Wielkiej Brytami i Ameryce.

--

"Nie dziękuję. [nie piję alkoholu.]"

Koncept / choreografia / wykonanie: Dominik Więcek

Muzyka: The Mamas Hair - "Let the Sunshine In"

Na podstawie: T. Kantor "Komentarze intymne"

Współpraca artystyczna: Orly Portal

premiera: 24.04.2016, Klub Żak, realizacja w ramach VIII Gdańskiego Festiwalu Tańca

Czas trwania: 15min

***

Spektakl "check.point" powstał w oparciu o doświadczenia autorki z podróży do Palestyny i pracy w obozie dla uchodźców w mieście Jenin. Językiem opowieści stają się taniec współczesny, elementy wywiedzione z treningu teatru fizycznego, projekcje video i muzyka. Spektakl porusza kwestie strachu przed innością, przed przekraczaniem granic, dotyka problem zniewolenia i życia pod kontrolą. Staje się wypowiedzią społeczno-polityczną zbudowaną na bazie osobistej historii.

Małgorzata Suś, aktorka teatru fizycznego Sztuka Nowa, w swojej działalności artystycznej łączy teatr fizyczny z tańcem współczesnym. Realizowała projekty artystyczne w Polsce i za granicą, m.in. we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, z portugalską performerką Pauliną Almeidą, z FreedomTheatre w Palestynie. Stale współpracuje z Dawidem Żakowskim i Stowarzyszeniem Sztuka Nowa. Prowadzi zajęcia z tańca fizycznego w Centrum Edukacji Teatralnej Lub/Lab w Warszawie. Studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie; w roku akademickiem 2014/2015 studiowała na Tel Aviv University w Izraelu.

Orly Portal, choreografka, tancerka, pedagog, choreoterapeutka z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Ukończyła JerusalemAcademy of Music and Dance, tańczyła w izraelskich Kol Udmama (Sound and Silence) Company i Batsheva Ensemble.

Swoją pracę opiera na wieloletnich badaniach nad ciałem. Łączy taniec współczesny, partnerowanie, improwizacje, metodę Feldenkraisa i taniec brzucha, uzyskując unikalne połączenie delikatności i siły; przekładając język tańca klasycznego na współczesny.

Orly Portal prowadzi zajęcia i warsztaty w Izraelu i na całym świecie, występowała z wieloma artystami międzynarodowej rangi na licznych festiwalach. Jest również założycielką, choreografem oraz menagerem Orly Portal Dance Company.

--

"check.point"

Koncept / choreografia / wykonanie: Małgorzata Suś

Kostiumy / scenografia: Małgorzata Suś/Michalina Ludmiła Misielak

Wizualizacje: Michalina Ludmiła Misielak

Muzyka: Checkpoint 303

Współpraca artystyczna: Orly Portal

premiera: 24.04.2016, Klub Żak, realizacja w ramach VIII Gdańskiego Festiwalu Tańca

Czas trwania: 15min

***

Rezydencja/premiera 2016

Konkurs na projekt spektaklu z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego (contemporary dance/contemporary ballet). Wyróżnione projekty zostaną zrealizowane w Klubie Żak w okresie od lutego do kwietnia 2016 roku.

Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję, możliwość skorzystania z przestrzeni do prób oraz przez dwa tygodnie będą pracować pod okiem coacha - cenionego tancerza oraz choreografa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji