Artykuły

Wrocław. Dzień czytania w Światowej Stolicy Książki UNESCO

Wyniki badań czytelnictwa w Polsce biją na alarm. Większość Polaków nie czyta wcale. Czy faktycznie jest tak źle? Na pewno nie we Wrocławiu. Miasto obejmie w sobotę tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO.

INAUGURACJA OBCHODÓW ŚWIATOWEJ STOLICY KSIĄŻKI UNESCO

- Musimy zmienić proporcje. Skupmy się na tych 37 procentach, które czytają. Zobaczmy się, pokażmy tę siłę. Wyniki badań nakładają na nas dodatkowe zobowiązanie. Nie wystarczą spotkania autorskie, konferencje z udziałem specjalistów, nie wystarczy mówić do już przekonanych. Dlatego proponujemy wrocławianom i gościom tak szeroki wachlarz propozycji - od Jo Nesbo po Szekspira. Jeśli wszyscy przestaniemy czytać, nasza cywilizacja zginie - przekonuje na łamach "Gazety Wyborczej Wrocław" Irek Grin, kurator ESK ds. literatury, odpowiedzialny także za Światową Stolicę Książki. Z tej okazji jutrzejsze wydanie "Gazety Wyborczej" zostaje oddane w ręce pół setki literatów. "Gazeta Pisarzy" to wyjątkowy projekt "Wyborczej" i ESK 2016.

Sobota to nieprzypadkowy termin przejęcia funkcji przez Wrocław - to właśnie 23 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Książki. Jego światowy sukces i popularność sprawiły, że UNESCO postanowiło przyznawać prestiżowy tytuł stolicy książki. Pełniące go miasta od 2001 roku wybierane są na drodze konkursu, w którym specjalna komisja zwraca szczególną uwagę na sposób, w jaki promują czytelnictwo.

Weekend, inaugurujący roczne wrocławskie obchody, jest przepełniony wydarzeniami.

Oficjalnie otwarte zostanie Muzeum Pana Tadeusza (udostępnienie widzom 3 maja).

Prócz wyjątkowej edycji Europejskiej Nocy Literatury, w trakcie której znani aktorzy będą czytać dzieła Szekspira, czeka nas więcej atrakcji związanych z wybitnym dramaturgiem - w tym roku przypada 400. rocznica jego śmierci.

We Wrocławiu osoby niewidome przeczytają fragmenty jego utworów napisane brajlem, a chór NFM zaśpiewa je pod kierownictwem Agnieszki Franków-Żelazny.

Na dzieci czekają warsztaty z książką w roli głównej, na dorosłych liczne spotkania z literatami, m.in. Olgą Grjasnową, Filipem Springerem i Christianem "Flake" Lorenzem w rozpoczynającym działalność na pl. Nowy Targu szklanym pawilonie, z Iwoną Chmielewską czy Mariuszem Szczygłem.

Gwoździem programu będzie spotkanie z Jo Nesbo, najpopularniejszym dziś norweskim pisarzem kryminałów, który zawładnął sercami czytelników cyklem z komisarzem Harrym Hole w roli głównej. Co prawda bezpłatne wejściówki na to wydarzenie rozeszły się w kilka minut, ale po spotkaniu w teatrze Capitol autor będzie podpisywać swoje książki, co może być okazją do osobistego poznania twórcy bestsellerów.

Ponadto każdy, kto w sobotę będzie podróżować komunikacją miejską z książką - i będzie ją czytać ją, a nie tylko dzierżyć pod pachą! - nie musi kasować biletu. Niecodzienni kontrolerzy, "kanarki literackie" będą też wypożyczać książki w tramwajach i autobusach oraz rozdawać kody QR z wybranymi e-bookami.

- To tylko przygrywka do tego, co nas czeka w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a co nazwałbym raczej istotnym procesem niż festiwalem atrakcji - zapowiada Grin.

NOC LITERATURY Z SZEKSPIREM

W ramach specjalnej edycji Europejskiej Nocy Literatury Wrocław będzie w godz. 19-24 miejscem publicznego czytania fragmentów dramatów Williama Szekspira. W 400. rocznicę śmierci dramaturga wszech czasów fragmenty jego dzieł interpretować będą znakomici polscy aktorzy. Lekturze w dziesięciu niezwykłych miejscach oddawać się będą m.in. solo Dorota Segda i Magdalena Cielecka, Mariusz Bonaszewski i Arkadiusz Jakubik oraz duety Maria Pakulnis z Januszem Chabiorem czy Jan Nowicki z Dorotą Pomykałą. Start godz. 19, finał o północy, wstęp wolny.

WSTĘP WOLNY

POCZYTAJ MI WROCŁAW

PIĄTEK

Wieczór koreański. Spotkanie z Iwoną Chmielewską i warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat

godz. 17, Barbara, ul. Świdnicka 8c (zapisy: literatura@wroclaw2016.pl)

Wernisaż wystawy Iwony Chmielewskiej "Maum"

godz. 18.30, Barbara

otwarcie Goethe-Institut Pop Up Pavillon, spotkanie z dr. Heinerem Geißlerem, Olgą Grjasnową i Filipem Springerem

godz. 18, pl. Nowy Targ

Mariana Sadovska - Mark Tokar Oktet 4 głosy żeńskie i 4 kontrabasy

godz. 20, klub Proza, ul. Przejście Garncarskie 2

Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP

Klub Proza (wstęp wolny)

SOBOTA

Warsztaty rodzinne szEKSPERCI,

godz. 11, Barbara (zapisy: 3d@bwa.wroc.pl)

Warsztaty Domy jak lusterka, dla dzieci w wieku 6-10 lat

godz. 13, Barbara (zapisy: literatura@wroclaw2016.pl)

Spotkanie z Jo Nesbo

godz. 13, Teatr Muzyczny "Capitol" (brak wejściówek)

Jo Nesbo - podpisywanie książek

godz. 14.30, lobby Teatru Muzycznego "Capitol", ul. Piłsudskiego 67 (wstęp wolny)

Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś czytają fragmenty książek dla dzieci Jo Nesbo

godz. 15, Barbara

Flake czyli kto? Spotkanie z Christianem Lorenzem

godz. 18, pl. Nowy Targ (wstęp wolny)

Wideomapping z Adamem Mickiewiczem na fontannie w Rynku

godz. 19-24, pokazy co 15 minut

Spacer Ulicą Krokodyli, Teatr Ad Spectatores

godz. 19-21, Przejście Garncarskie

Europejska Noc Literatury z Szekspirem - całe miasto godz. 19-24

Book is a DJ

godz. 24, klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

NIEDZIELA

Zaraza we Wrocławiu - spotkanie wokół książki Jerzego Ambroziewicza z udziałem Mariusza Szczygła i prof. Andrzeja Gładysza

godz. 18, Barbara

Śpiewający Szekspir

godz. 18, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1, WSTĘP PŁATNY, bilety 20-50 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji